Kinshasa - Po nosorožcích je na vymření další živočišný druh. Ochránci přírody varovali, že zbývá jen 38 kusů žiraf, které se snaží znovu osídlit rezervaci Garamba v Kongu.
Národní park Garamba, který má rozlohu jako Severní Irsko, byl založen už v roce 1938 a v roce 1980 byl zařazen na seznam UNESCO.
Počty žiraf v parku Garamba zdecimovala desetiletí bojů v zemi i v sousedním Jižním Súdánu. Ještě v roce 1993 tu bylo 356 žiraf; do roku 2007, kdy skončila občanská válka, ale jejich počet klesl na 86.
V současnosti se po parku pohybují jen dvě skupinky s celkovým počtem 34 dospělých žiraf a čtyř mláďat. Jeden samec připadá na 2,4 samičky, což je podle ochránců přírody udržitelné. Ale pokud bude park provázet smůla a uhyne byť jen pět žiraf, pak už místní populace dál nebude životaschopná.
Obyvatelé Konga sice tradičně neloví žirafy na maso, protože věří, že jeho konzumace je spojená s leprou. Místní kmenoví náčelníci si ovšem velmi cení žirafí kůže na čepice a z ocasů si dělají pomůcku na odhánění much.
Národní park Garamba býval jedním z posledních známých útočišť nosorožce tuponosého severního, který je poddruhem nosorožce severního.
Dva nosorožci tuponosí severní v loňském roce uhynuli v zajetí - jeden v San Diegu a jeden v České republice. Nyní už zbývají poslední tři kusy, samec Súdán a samice Nájin a Fatu žijící v keňské rezervaci Ol Pejeta, kde jsou pod neustálým ozbrojeným dohledem. Všichni tři jsou majetkem královédvorské zoo.
"V parku Garamba už jsme přišli o všechny nosorožce tuponosé severní," řekl šéf konžského úřadu pro volně žijící zvířata. "Obávám se, že žirafy budou další na řadě."
Související

Zoo Brno přišla o svou nejstarší žirafu

Přírodovědce zaskočil objev trpasličích žiraf, fotky pokládali za zfalšované
Aktuálně se děje
včera

Zchudneme s Američany, komentuje Kalousek nová cla. Ozval se i vlivný unijní politik
Aktualizováno včera

10 % minimum, 20 % na EU. USA zavedou reciproční cla a 25% cla na automobily, oznámil Trump
včera

Trump je opět úplně mimo. Kanada na mléčné výrobky z USA nikdy neuvalila 300% cla
včera

Radikální řešení medvědího problému. Slovensko chystá odstřel stovek šelem
včera

PLAY OFF EXTRALIGY 2025: Sparta srovnává stav s Kometou, Kořenář má na kontě nulu
včera

Dramatická změna počasí. Teploty klesnou až o 15 stupňů, varuje ČHMÚ
včera

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou
včera

Další problém pro Feriho. Policie ho po zásahu Ústavního soudu znovu obvinila
včera

220 let od narození Hanse Christiana Andersena. Život jako z pohádky neměl
včera

Nehoda vlaku ochromila provoz v Ostravě. Výše škody jde do milionů korun
včera

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami
včera

Nervozita stoupá. Podle ekonomů může Trump odpálit největší eskalaci za sto let. Hrozí katastrofa, varují prodejci
včera

Zdravotnictví už nebude pro každého? Kennedy jr. je pohromou pro americké lékaře
včera

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv
včera

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření
včera

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině
včera

Jak svět zareaguje na Den osvobození? Nezačali jsme si, ale bránit se budeme, zní od lídrů
včera

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce
včera

Izrael oznámil rozšíření vojenské operace v Gaze, nařídil evakuaci civilistů
včera
Svět čeká na Trumpovo oznámení cel. Bílý dům oznámil, v kolik hodin k němu dojde
Prezident Spojených států Donald Trump dnes večer oznámí rozsáhlá cla v prohlášení z Růžové zahrady Bílého domu. Očekává se, že vystoupí přibližně v 16:00 EST (22:00 SEČ) a odhalí detaily nové obchodní politiky, která může mít dalekosáhlé důsledky pro globální trhy. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák