Bujumbura - Ammnesty International (AI) na základě satelitních snímků a z výpovědí svědků oznámila, že oběti nedávných nepokojů v Burundi byly patrně pohřbeny do pěti hromadných hrobů.
Jde zřejmě o oběti prosincových násilností. Příčinou nepokojů v Burundi je rozhodnutí prezidenta Pierra Nkurunzizy ucházet se o třetí mandát v řadě, což ústava nedovoluje.
Ve zprávě AI se konstatuje, že družicové snímky z konce prosince a začátku ledna potvrzují výpovědi svědků, podle nichž byly hromadné hroby vykopány 11. prosince, hned po nejkrvavějším dni burundských nepokojů.
Svědci popsali, jak policisté sváželi oběti z bujumburských čtvrtí na neznámá místa. K řádnému vyšetření událostí vyzval v lednu vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Řekl, že existují zprávy o zmizelých osobách, o tajných věznicích i hromadných hrobech. Burundská vláda ale tvrdí, že jsou to smyšlené informace, které šíří její odpůrci v exilu. Mluvčí vlády Philippe Nzobonariba řekl, že OSN dostane volnou ruku při vyšetřování těchto obvinění.
Ozbrojenci 11. prosince napadli tři vojenské objekty a následujícího dne se našlo v různých čtvrtích hlavního města 28 mrtvých. Někteří z nich měli svázané ruce za zády.
Související
Amnesty International vyzvala EU, aby zakročila proti Izraeli
Amnesty: Trestání obyvatel Gazy je válečný zločin. OSN shání pro Gazu 300 milionů, WHO lékařskou pomoc
amnesty international , Burundi
Aktuálně se děje
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
včera
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
včera
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
2. května 2026 21:57
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
2. května 2026 21:04
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.
Zdroj: David Holub