Juba - Dva roky trvající konflikt v Jižním Súdánu je patrně u konce. Povstalecký vůdce Riek Machar se dnes vrátil do metropole, kde složil slib viceprezidenta.
Jde o součást naplnění mírové dohody ze srpna loňského roku, která má vést k ukončení konfliktu v zemi. Původně měl Machar dorazit již před týdnem a existovaly proto obavy, že by mírová dohoda mohla být narušena.
Jižním Súdánem, nejmladší zemí světa a zároveň jedním z nejchudších států, zmítal od prosince 2013 konflikt. V něm proti sobě stály síly loajální prezidentovi Salvu Kiirovi a povstalci podporující Machara. Násilnosti měly nejen politické, ale i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, za Macharem Nuerové.
Boje si vyžádaly desítky tisíc obětí a dva miliony lidí kvůli nim přišly o střechu nad hlavou, uvedla BBC. S nedostatkem jídla bojuje nejméně 2,8 milionu lidí po celé zemi.
"Přechodná vláda zoufale potřebuje, aby se obyvatelům Jižního Súdánu dostalo trvalého míru, usmíření a spravedlnosti," uvedla ve svém prohlášení charitativní organizace Oxfam. "Vůdci této země musí nyní ukázat, že naplní své sliby vyplývající z dohody a budou naléhavě pracovat na ukončení utrpení milionů Jihosúdánců zažívajících děsivou humanitární krizi," dodala.
"Jsem rád, že jsem zpátky," řekl Machar novinářům po příletu na letiště v Jubě. "Válka byla hrozná. Ztratili jsme v ní mnoho lidí a nyní potřebujeme obyvatele spojit, usmířit a zahojit rány, i ty psychické, které mají... Jsou před námi výzvy a budeme čelit překážkám, nicméně když existuje politická vůle, můžeme všechny tyto problémy překonat," dodal.
Související
Papež František se v Jižním Súdánu setkal s vysídlenými dětmi
OSN: Jižní Súdán je nejnebezpečnější zemí pro humanitární pracovníky
Aktuálně se děje
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
včera
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
29. prosince 2025 21:33
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
29. prosince 2025 19:10
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
29. prosince 2025 18:03
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák