OSN: Jižní Súdán je nejnebezpečnější zemí pro humanitární pracovníky

Jižní Súdán je podle OSN zemí, kde se humanitární pracovníci setkávají s největší mírou násilí. Druhou a třetí nejnebezpečnější zemí pro humanitární pracovníky jsou podle téhož zdroje Afghánistán a Sýrie. Informuje o tom dnes zpravodajský web BBC.

Od začátku roku zahynulo při práci v Jižním Súdánu pět humanitárních pracovníků. To přimělo koordinátorku humanitární pomoci OSN v Jižním Súdánu Saru Beysolowovou Nyantiovou, aby vyzvala ke společnému postupu při řešení humanitární krize a k okamžitému ukončení útoků na civilisty a humanitární pracovníky. Výzvu pronesla v hlavním městě Juba v předvečer Světového humanitárního dne, který připadá na 19. srpna.

V celém Jižním Súdánu humanitární pracovníci, ale zejména občané, čelí nadále ozbrojenému násilí, byrokratickým překážkám a cíleným útokům, uvádí OSN.

"K výchově dítěte je třeba celé vesnice. Stejně tak je k podpoře lidí postižených krizí zapotřebí celá řada partnerů. Potřebujeme urgentní kolektivní snahu, abychom pomohli zranitelným obyvatelům Jižního Súdánu," uvedla koordinátorka humanitární pomoci v Jižním Súdánu. "Všechny ozbrojené frakce musí okamžitě ukončit útoky na civilisty, na humanitární pracovníky a na jejich majetek. Beztrestnost musí skončit, " dodala Beysolowová Nyantiová.

Jižní Súdán je od získání nezávislosti v roce 2011 zmítán násilím, což zhoršuje potravinovou krizi, a to i přes vytvoření vlády jednoty v roce 2020. Situaci v zemi také zhoršily opakované záplavy, které zničily domy a zemědělskou půdu a vyhnaly desetitisíce lidí z jejich domovů.

Související

Papež František

Papež František se v Jižním Súdánu setkal s vysídlenými dětmi

Papež František se dnes v Jižním Súdánu setkal s tamními dětmi vysídlenými kvůli ozbrojeným konfliktům. V jihosúdánské metropoli Jubě se k němu připojili nejvyšší duchovní anglikánské církve, arcibiskup Justin Welby, a vysoký představitel Skotské církve Iain Greenshields. Dětem, které papeži vyprávěli o svých nesnadných životech, František řekl, že lepší budoucnost vybudují tak, že etnickou nenávist nahradí odpuštěním. Informovala o tom agentura Reuters.
Adéla Pártlová

ROZHOVOR: Mise mi ukázaly, co dokážou ženy vydržet, říká zdravotnice Lékařů bez hranic

Porodní asistentka Adéla Pártlová absolvovala dvě mise humanitární organizace Lékařů bez hranic. V extrémních podmínkách pomáhala pacientům v občanskou válkou zmítaném Jižním Súdánu, následně byla přítomná v Afghánistánu, když moc přebíralo radikální islamistické hnutí Tálibán. O své zkušenosti s úskalím, které projekty v těchto zemích provázejí, se podělila v rozhovoru pro EuroZprávy.

Více souvisejících

Jižní Súdán OSN

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy