Trump vyhrál hlasování volitelů s převahou, vzpoura byla ale patrná

Washington - Pondělní hlasování volitelů v USA skončilo očekávaným vítězstvím Donalda Trumpa, náznaky vzpoury ale patrné byly. V dějinách amerických prezidentských voleb došlo k rozporu mezi hlasováním voličů a volitelů ve 157 případech.

Proti vůli voličů svého domovského státu se postavilo rekordních sedm volitelů, napsal server Politico. Dosavadní rekord platil od voleb v roce 1808, kdy v rozporu s mandátem hlasovalo šest volitelů.

Konečná bilance volitelského hlasování vyzněla jasně pro Trumpa, který dostal 304 hlasů, zatímco jeho soupeřka Hillary Clintonová 227. Ke zvolení je zapotřebí nadpoloviční většina, tedy 270 z 538 hlasů.

Hlavním centrem "disidentů" z řad volitelů byl stát Washington na severozápadě USA, kde čtyři demokratičtí volitelé nedali hlas Hillary Clintonové, pro kterou měli v souladu s míněním voličů zvednout ruku.

Místo toho tři hlasovali pro bývalého ministra zahraničí USA Colina Powella a jeden pro místního indiánského aktivistu jménem Faith Spotted Eagle. Na Havaji jeden demokratický volitel hlasoval pro Bernieho Sanderse, poraženého protikandidáta Clintonové v primárkách.

Trump ztratil dva republikánské volitele v Texasu, kde jeden odevzdal hlas poraženému Trumpově soupeři z primárek Johnu Kasichovi a druhý volitel bývalému poslanci Sněmovny reprezentantů Ronu Paulovi. Pokusy hlasovat v rozporu s mandátem voličů zaznamenala americká média také ve státech Maine, Minnesota a Colorado.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Volby USA Hillary Clintonová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy