Hillary Clintonová

Bill Clinton Rozhovor

Od Clintonova impeachmentu uplynulo 25 let. Aféra Lewinská vypukla spíše náhodou, naznačuje Pondělíček

Uplynulo čtvrtstoletí od začátku neúspěšného pokusu o odvolání amerického prezidenta Billa Clintona z úřadu. Impeachment zahájený 7. ledna 1999 vyvolalo odhalení Clintonova poměru s někdejší stážistkou v Bílém domě, Monikou Lewinskou. V jistém smyslu se jednalo spíše o náhodu, Clinton byl totiž původně vyšetřován kvůli údajným machinacím v aféře Whitewater, kterou opoziční Republikánská strana prezentovala jako druhý Watergate, vysvětluje Jiří Pondělíček. Historik a amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že i z tohoto důvodu se lhaní o mimomanželském vztahu rázem jevilo jako slabý důvod k sesazení hlavy státu, a tak celá situace namísto demokrata Clintona nakonec poškodila spíše republikány.
Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 
Hillary a Bill Clintonovi

Clinton v roce 2011 věděl, že Putin napadne Ukrajinu. Ruské selhání zastavilo Ťin-pchinga, míní Clintonová

Bill Clinton už v roce 2011 věděl, že ruský prezident Vladimir Putin jednou napadne Ukrajinu. Odmítl totiž respektovat dohodu o celistvosti ukrajinských hranic, kterou tehdejší americký prezident uzavřel s Borisem Jelcinem. Podle serveru Financial Times to uvedl během diskuze s manželkou Hillary a spoluzakladatelem investiční společnosti Carlyle Group Davidem Rubensteinem v New Yorku.
Donald Trump a Hillary Clintonová

Trump má zaplatit milion dolarů za snahu žalovat Clintonovou za ovlivňování voleb

Americký exprezident Donald Trump a jeho právnička musí zaplatit peněžitý trest ve výši téměř milion dolarů (zhruba 22 milionů Kč) za pokus žalovat Hillary Clintonovou za to, že se podle nich v roce 2016 v prezidentských volbách snažila zmanipulovat hlasování spojováním jeho kampaně s Ruskem. Rozhodl o tom floridský soudce, který žalobu zamítl již loni s argumentem, že jde o vyřizování politických účtů, které nepatří před soud. 
Joe Biden

Biden zvyšuje náskok nad Sandersem. V demokratických primárkách získal i Michigan

Bývalý viceprezident Joe Biden si v úterý zajistil důležité vítězství v souboji se senátorem Berniem Sandersem o zisk nominace opoziční Demokratické strany na prezidenta Spojených států. Biden podle agentury AP vyhrál ve čtyřech ze šesti hlasujících států včetně důležitého Michiganu. Pro automatický zisk nominace potřebují kandidáti získat nejméně 1991 delegátů letního nominačního sjezdu. Na základě stále neúplných výsledků jich Biden má 858 oproti Sandersovým 709.
Hillary Clintonová

Hillary Clintonová spustí od jara svůj vlastní podcast

Demokratická soupeřka Donalda Trumpa z amerických prezidentských voleb před čtyřmi lety Hillary Clintonová se chystá ke konci letošního jara spustit svůj vlastní pravidelný podcast, tedy mluvený pořad dostupný na internetu.
Barack Obama, exprezident Spojených států amerických

Rázný zásah do prezidentské kampaně? Barack Obama cosi chystá

Bývalý prezident Spojených států Barack Obama zatím veřejně nezasahuje do kampaně před podzimními prezidentskými volbami, to se ale po vyjasnění boje o nominaci Demokratické strany zřejmě změní. Obama prý počítá s tím, že po primárkách bude výraznou součástí snahy demokratů vytlačit z funkce svého nástupce Donalda Trumpa.
Hillary Clintonová

Hillary Clintonová byla jmenována kancléřkou univerzity v Belfastu

Bývalá americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se dnes stala kancléřkou univerzity v Belfastu, hlavním městě Severního Irska. Ministryně zahraničí USA z let 2009 až 2013 je v historii univerzity první ženou, která stanula v této funkci. Podle serveru BBC bude úloha Clintonové spíše ceremoniální a univerzita se bude muset postarat také o její bezpečnost.

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy