Kdo by nahradil Bidena? Spekuluje se o zkušených politicích i ženách exprezidentů

Prezident Spojených států Joe Biden čelí masivní kritice za své vystupování. V jeho Demokratické straně se už ozývají hlasy, aby z boje o Oválnou pracovnu odstoupil. Kdo by jej ale nahradil v případě, že opravdu odstoupí? Nabízí se několik opravdu silných jmen, které teoreticky mohou čelit i Donaldu Trumpovi. 

Kritika na hlavu šéfa Bílého domu ještě zesílila ve chvíli, kdy minulý týden vykázal známky selhání při debatě se svým republikánským protivníkem a předchůdcem na postu prezidenta USA Donaldem Trumpem. 

Nejen kritici, ale už i někteří členové Demokratické strany volají po jeho odstoupení. Asi nejvlivnějším z nich je demokratický kongresman Lloyd Doggett z Texasu, který prohlásil, že „na rozdíl od Trumpa byl prezident Biden vždy v první řadě zavázán naší zemi, nikoli sobě, doufám, že učiní bolestné a obtížné rozhodnutí odstoupit“. 

Ke kritice se přidal dokonce vlivný americký list New York Times. „Biden už není mužem, kterým byl před čtyřmi lety," napsal NYT s odkazem na výsledek předchozích voleb, kdy Trumpa porazil současný šéf Bílého domu. Redakční rada následně popsala demokratického kandidáta jako „stín velkého veřejného činitele“.

Biden skutečně býval silným politickým lídrem, nicméně jeho hvězda za dobu prezidentského úřadu postupně upadla, a nejen mnoha Američanům je jen pro smích. Řada Američanů se teď cítí být postaveni před nemožnou volbu – radikální Trump nebo rychle stárnoucí Biden.  

Sám prezident připustil, že listopadové prezidentské volby „nejsou o ničem jiném než o budoucnosti americké demokracie“. Jenže je stárnoucí lídr připraven zastávat další čtyři roky jednu z nejnáročnějších a nejvlivnějších profesí na světě?

Ruský prezident Vladimir Putin už v půli letošního února označil Bidena za pro Moskvu schůdnějšího kandidáta, než jakým je Trump. „Je zkušenější, předvídatelnější člověk, politik ze staré školy. Moskva bude spolupracovat s každým americkým lídrem, který má důvěru amerického lidu,“ poznamenal ruský lídr podle NBC. 

Kdo může Bidena vystřídat?

Taková otázka se nyní prohání hlavami nejen americké veřejnosti a politických analytiků. Nejvíce totiž musí trápit samotnou Demokratickou stranu. Pokud by se opravdu rozhodla pro stažení Bidena ze závodu o Bílý dům, musí přijít se silnou osobností, která dokáže ztracené body nahnat. A těch je pramálo – Biden za léta vlády dokázal nasbírat mnoho podporovatelů a američtí voliči již počítají s duelem proti Trumpovi. 

Biden navíc proti svému úhlavnímu nepříteli posledních let ztrácí podporu – a tato situace se může s nástupem nového demokratického kandidáta ještě zhoršit. Nový kandidát musí úplně od začátku nastartovat celou předvolební kampaň. Zároveň bude mít značnou nevýhodu oproti Bidenovi, protože za současným prezidentem stojí čtyři roky viditelné práce v Bílém domě. 

Do analyzování toho, kdo může Bidena na kandidátce nahradit, se pustily všechna přední americká média v čele se stanicí CNN, serverem Newsweek a deníkem New York Times. 

Kamala Harrisová

Všechna tato média jmenují jedno osobu: Kamalu Harrisovou, Bidenovu viceprezidentku. V americkém volebním systému je kandidatura někdejších viceprezidentů tradičním přístupem a kandidatura Harrisové by tedy neznamenala žádné velké překvapení. Jde ale o to, jestli si ji Američané skutečně přejí. 

Někdejší prokurátorka a senátorka Harrisová je ale napříč Američany silně neoblíbená. Do karet jí nemusí hrát ani fakt, že je vůbec první černošskou viceprezidentkou v zemi. Americký volič je silně skeptický nejen vůči politikům černé barvy pleti, ale také k ženám – což bylo součástí neúspěchu Hillary Clintonové v roce 2016. Podle NY Times se kampaň Harrisové proti Trumpovi skládá především z kritiku jeho přístupu k potratům, což na zisk křesla v Oválné pracovně rozhodně stačit nebude. 

J. B. Pritzker

Dalším možným náhradníkem je guvernér státu Illinois J. B. Pritzker. „Pritzker má dvě přednosti - 1) je guvernérem významného středozápadního státu (Illinois) a 2) je velmi, velmi bohatý,“ píše CNN. 

Podle Newsweek jeho potenciál postavit se Trumpovi stojí hlavně na skutečnosti, že pochází z vlivné a bohaté rodiny Pritzkerů a má tituly z politických věd a práva. „Před vstupem do politiky byl 59letý Pritzker spoluzakladatelem soukromé investiční společnosti Pritzker Group a významně se angažoval v různých filantropických aktivitách, zejména v oblasti vzdělávání a rozvoje dětí v raném věku,“ líčí server. 

Pritzker v Illinois zvládl ve dvou funkčních obdobích dosáhnout skutečně pokrokových výsledků ve více oblastech jeho politiky. „Dosáhl významných vítězství v oblasti práva na potraty a kontroly zbraní a posunul Demokratickou stranu státu daleko od její tradičně středolevé politiky,“ líčí NY Times.

Podobně jako Trump je Pritzker velmi bohatý, což teoreticky může „hodit vidle“ do snah republikánského kandidáta stavět kampaň na své auře „byznysmena“. NY Times připomínají, že poté, co newyorský soud uznal Trumpa vinným, označoval Pritzker bývalého prezidenta jako „zločince, rasistu, homofoba a podvodníka“. 

Gavin Newsom

Newsom působí jako guvernér „zlatého státu“ – Kalifornie. Zdejší politici jsou už z principu toho, jak je tento stát významný a velký, velice silní. Newsom ale podle serveru Newsweek potenciální kandidaturu odmítá, neboť Bidena na pozici prezidenta podporuje a prohlašuje, že je „na prezidenta velmi hrdý“. 

Jako jeden z prvních vystoupil na obranu Bidenovy debaty na CNN z minulého týdne. „Neprojevil žádné výhrady vůči panu Bidenovi, ale vyčkával v ústraní pro případ, že by se pan Biden nějakým způsobem nedostal na kandidátku, a v každém případě otevřeně uvažoval o kandidatuře v roce 2028,“ píší NY Times. 

Newsom, obdobně jako Pritzker, dokázal jako guvernér dosáhnout značných výsledků. Zároveň zvládl vést několik důležitých kampaní – má zkušenosti s úspěšnou kandidaturou na guvernéra, viceguvernéra i starostu San Francisca. Podle NY Times mu právě tato skutečnost může hrát do karet v případě zkrácené kampaně před prezidentskými volbami. 

Gretchen Whitmerová

Michiganská guvernérka může znamenat neztracený hlas pro více progresivní voliče. Sám Trump jí zajistil větší známost napříč USA poté, co ji označil jako „tu ženu z Michiganu“. 

Whitmerová v roce 2022 vedla kampaň na guvernérku Michiganu takovým způsobem, že zde demokraté získali plnou kontrolu nad tamním zákonodárným sborem. „Tento mandát využila k zavedení řady progresivních opatření. Její celonárodní profil také prudce vzrostl během pandemie, kdy ji pravicová média a republikánští představitelé očerňovali za její uzavírací opatření,“ píší NY Times. 

Stejně jako Newsom i Whitmerová potvrdila své ambice usilovat o post první americké prezidentky v roce 2028 – její čekání se tak může o čtyři roky zkrátit. 

Další jména

Samozřejmě možnosti nekončí pouze u čtyř jmen, která jsou uvedená výše. O post šéfa Bílého domu může usilovat kterýkoli politik starší 35 let, který je rodilý Američan – tedy narodil se americkým rodičům, a musí žít v USA minimálně posledních 14 let. Takových lidí je mezi demokraty samozřejmě opravdu mnoho – záleží spíše na tom, kdo získá podporu strany, a kdo zvládne čelit Trumpovu „ohni a hněvu“. 

Nabízí se třeba pensylvánský guvernér Josh Shapiro, někdejší generální prokurátor tohoto atlantského státu. Pouhých 19 % voličů registrovaných v Pensylvánii nesouhlasilo s jeho politikou. Shapiro funguje jako „rozvážný vůdce, který během svého funkčního období kladl důraz na bipartismus a zaměřoval se především na ideologická témata“, jak napsal list NY Times. 

Poměrně překvapivě se v seznamu serveru Newsweek vyskytuje Hillary Clintonová, která ve volbách roku 2016 padla s Donaldem Trumpem. Ačkoli tehdy získala více hlasů, americký volební systém přisoudil více hlasů za státy právě bývalému republikánskému prezidentovi. Clintonová stojí za Bidenem. „Bylo by ztrátou času, kdyby se během diskuze pokoušel Trumpa vyvrátit, protože je téměř nemožné identifikovat, jaké jsou vůbec jeho argumenty,“ vysvětlila někdejší americká šéfka diplomacie se zkušenosti s vedením prezidentské kampaně. 

Za favoritku na případnou prezidentskou nominaci je považována někdejší první dáma USA Michelle Obamová. Jenže ta už kandidaturu několikrát odmítla. „Paní Obamová podporuje kampaň prezidenta Joea Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisové za znovuzvolení,“ stálo v prohlášení její kanceláře. Podle výzkumu společnosti Betfair ale existuje šance, že se Obamová stane příští uchazečkou demokratů o prezidentský úřad – a konkrétně tato šance činí 5,9 %. 

Související

Joe Biden Původní zpráva

Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu

Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.

Více souvisejících

Joe Biden Volby USA Demokratická strana (USA) Kamala Harrisová Michelle Obamová Hillary Clintonová Gavin Newsom USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy