Clinton v roce 2011 věděl, že Putin napadne Ukrajinu. Ruské selhání zastavilo Ťin-pchinga, míní Clintonová

Bill Clinton už v roce 2011 věděl, že ruský prezident Vladimir Putin jednou napadne Ukrajinu. Odmítl totiž respektovat dohodu o celistvosti ukrajinských hranic, kterou tehdejší americký prezident uzavřel s Borisem Jelcinem. Podle serveru Financial Times to uvedl během diskuze s manželkou Hillary a spoluzakladatelem investiční společnosti Carlyle Group Davidem Rubensteinem v New Yorku.

Po setkání s Putinem ve švýcarském Davosu v roce 2011 si Clinton uvědomil, že Rusko jednoho dne napadne Ukrajinu. Během diskuze totiž šéf Kremlu vyjádřil nesouhlas se svým předchůdcem Borisem Jelcinem a dohodou zprostředkovanou Spojenými státy, která měla zaručit, že pokud se Ukrajina vzdá sovětských jaderných zbraní, Rusko bude respektovat její hranice. 

"Vladimir Putin mi v roce 2011 – tři roky předtím, než zabral Krym – řekl, že nesouhlasí s dohodou, kterou jsem uzavřel s Borisem Jelcinem. Řekl: Nesouhlasím s tím a nepodporuji to. Dohodou nejsem vázán," uvedl Clinton a dodal, že od toho dne věděl, že je jen otázka času, než Rusko Ukrajinu napadne. 

Clinton společně s manželkou Hillary vyzvali Západ, aby posílil svou podporu Ukrajině a uvedli, že Kyjev může zvítězit, pokud dostane dostatečné množství zbraně a munice. Neschopnost stát za Ukrajinou by podle nich povzbudila nejen Putina, ale také čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. 

Podle Clintonové ruské selhání na Ukrajině a podpora západních zemí odradily Si Ťin-pchinga od plánu na obsazení Tchaj-wanu. "Myslím si, že před ruskou invazí byla velká šance, že by se (Ťin-pching) během dvou až tří let přesunul na Tchaj-wan. Domnovám se, že svůj plán musel odsunout," uvedla.

Dodala, že k ukončení války musí Ukrajina buď porazit Rusko, nebo alespoň získat zpět území, které Rusové zabrali na jihu a východě země během loňské invaze. "Potřebují na něj nějakou páku. Za žádných okolností bych mu u jednacího stolu nevěřila, pokud by Ukrajinci – podporovaní námi – neměli dostatečnou páku," prohlásila. 

Související

Bill Clinton

Clinton odmítá, že by za ruskou invazi na Ukrajinu mohlo rozšíření NATO

Bývalý americký prezident Bill Clinton odmítl, že by za ruskou invazi na Ukrajinu mohlo rozšíření Severoatlantické aliance, ke kterému došlo během jeho mandátu. "Myslím, že jsme udělali správnou věc ve správný čas. A kdybychom to neudělali, tato krize mohla nastat ještě mnohem dříve," řekl Clinton v dnes odvysílaném rozhovoru s americkým novinářem Fareedem Zakariou na televizi CNN.

Více souvisejících

Bill Clinton Hillary Clintonová válka na Ukrajině Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

První tanky M1 Abrams dostane Ukrajina příští týden, rakety ATACMS zatím ne

"Příští týden budou na Ukrajinu dodány první americké tanky Abrams," řekl Biden v Bílém domě po boku svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, který byl na druhé návštěvě Spojených států od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo jeho zemi. Biden také oznámil, že schválil další tranši bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu, kterou Pentagon později ocenil na 325 milionů dolarů. Informaci zveřejnil web France24.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za pomoc v boji proti ruskému teroru. A nezapomněl na americké politiky a občany

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek na sociální síti X (dříve Twitter) poděkoval americké Sněmovně reprezentantů, Demokratické i Republikánské straně a také americkým občanům za podporu Ukrajiny. Také ve čtvrtek v Bílém domě poděkoval americkému prezidentovi Joe Bidenovi za pomoc USA v boji proti "ruskému teroru", informuje deník The New York Times.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Po zpackaném losu řeší FAČR další problém: díru v řádech. Využil ji Baník nasazením původně zraněného Tanka

Na FAČR se problémů kupí poslední dobou čím dál víc. Během týdne se řešil los 3. kola poháru, jenž se musel kvůli procedurální chybě v nasazování týmů opakovat, nyní se probírá díra v řádech, kterou objevil a následně využil ostravský Baník. Konkrétně se jedná o příběh Nigerijce Abdullahiho Tanka, jenž se zprvu zranil při předzápasové rozcvičce, aby tak následně Baník oznámil změnu v základní sestavě. Tanko byl mezi náhradníky, nakonec se ale do sobotního zápasu s Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku přeci jenom podíval na posledních 20 minut. Během nich pomohl k vyrovnání, když přihrál Matěji Šínovi na branku znamenající konečnou remízu 1:1.

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na Slovensku není pevná politická ideologie. Je hůře pochopitelné než jeho sousedé z Maďarska i Česka

Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje. 

včera

včera

včera

včera

včera

Černochová se opřela do Zelenského: Tohle se fakt nepovedlo, sorry

Spor mezi Kyjevem a Varšavou, který se rozhořel kvůli dovozu ukrajinského obilí, okomentovala na sociální síti X ministryně obrany Jana Černochová. Ta vyčetla ukrejinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému jeho přístup, který k Polsku zaujal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy