Bill Clinton už v roce 2011 věděl, že ruský prezident Vladimir Putin jednou napadne Ukrajinu. Odmítl totiž respektovat dohodu o celistvosti ukrajinských hranic, kterou tehdejší americký prezident uzavřel s Borisem Jelcinem. Podle serveru Financial Times to uvedl během diskuze s manželkou Hillary a spoluzakladatelem investiční společnosti Carlyle Group Davidem Rubensteinem v New Yorku.
Po setkání s Putinem ve švýcarském Davosu v roce 2011 si Clinton uvědomil, že Rusko jednoho dne napadne Ukrajinu. Během diskuze totiž šéf Kremlu vyjádřil nesouhlas se svým předchůdcem Borisem Jelcinem a dohodou zprostředkovanou Spojenými státy, která měla zaručit, že pokud se Ukrajina vzdá sovětských jaderných zbraní, Rusko bude respektovat její hranice.
"Vladimir Putin mi v roce 2011 – tři roky předtím, než zabral Krym – řekl, že nesouhlasí s dohodou, kterou jsem uzavřel s Borisem Jelcinem. Řekl: Nesouhlasím s tím a nepodporuji to. Dohodou nejsem vázán," uvedl Clinton a dodal, že od toho dne věděl, že je jen otázka času, než Rusko Ukrajinu napadne.
Clinton společně s manželkou Hillary vyzvali Západ, aby posílil svou podporu Ukrajině a uvedli, že Kyjev může zvítězit, pokud dostane dostatečné množství zbraně a munice. Neschopnost stát za Ukrajinou by podle nich povzbudila nejen Putina, ale také čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Podle Clintonové ruské selhání na Ukrajině a podpora západních zemí odradily Si Ťin-pchinga od plánu na obsazení Tchaj-wanu. "Myslím si, že před ruskou invazí byla velká šance, že by se (Ťin-pching) během dvou až tří let přesunul na Tchaj-wan. Domnovám se, že svůj plán musel odsunout," uvedla.
Dodala, že k ukončení války musí Ukrajina buď porazit Rusko, nebo alespoň získat zpět území, které Rusové zabrali na jihu a východě země během loňské invaze. "Potřebují na něj nějakou páku. Za žádných okolností bych mu u jednacího stolu nevěřila, pokud by Ukrajinci – podporovaní námi – neměli dostatečnou páku," prohlásila.
Související
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
Bill a Hillary Clintonovi budou vypovídat v Epsteinově kauze
Bill Clinton , Hillary Clintonová , válka na Ukrajině , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
včera
Nepochopitelný útok, který ničí trhy. Babiš reaguje na izraelské údery
včera
Trump podlehl lobbistům, Írán nechystal 11. září ani Pearl Harbor, říká končící šéf protiteroristického oddělení
včera
Koubek zveřejnil svoji první nominaci. Na baráž s Irskem se Šulcem, Daridou i Klimentem
včera
Bude to nejlepší. Babiš vysvětlil, proč nechce Pavla na summitu NATO
včera
Trump svalil vinu na Izrael. Američané prý o útoku na ropné pole nevěděli
včera
Počasí v příštím týdnu ovlivní změna. Nastane po pondělku
18. března 2026 22:03
Sbormistr narazil u soudu. Předběžné opatření komplikuje televizní vysílání
18. března 2026 21:31
Za dva roky bude v Praze k vidění velký hokejový svátek. Světový pohár s hvězdami NHL
Už dříve bylo známo, že v roce 2028 se po 12 letech uskuteční Světový pohár, hokejový turnaj s nejlepšími hokejisty světa organizovaný kanadsko-americkou NHL. Nyní přišli zástupci nejslavnější hokejové soutěže na světě s velice zajímavou informací pro české hokejové fanoušky. Kromě dvou kanadských měst Calgary a Edmontonu se očekávaný hokejový svátek uskuteční i v Praze. Rozhodnutí o tom padlo na zasedání generálních manažerů v Palm Beach na Floridě.
Zdroj: David Holub