Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Donald Trump čelí federální obžalobě, která má 37 bodů. Úmyslné zadržování informací o národní obraně obsahuje 31 z nich. Včera večer byla zveřejněna a nejen pro americkou politickou sféru znamenala šok – bývalý prezident Trump je první v historii, kdo čelí něčemu podobnému. 

FBI zabavila v jeho kanceláři 27 dokumentů, z nich šest bylo označeno jako přísně tajné, 18 jako tajné a tři jako důvěrné. Dalších 75 dokumentů zabavili agenti ve floridském sídle. Z těchto 11 neslo označení přísně tajné, 36 tajné a 28 důvěrné, psaly včera EuroZprávy.cz.

Zvláštní právní zástupce Jack Smith zdůraznil, že jeho úřad bude usilovat o „rychlý soudní proces“. „Je pro mě velmi důležité poznamenat, že obžalovaní v tomto případě musí být považováni za nevinné, dokud jim soud neprokáže vinu nade vší pochybnost. Za tímto účelem bude můj úřad usilovat o rychlý soudní proces v souladu s veřejným zájmem a právy obviněných,“ upozornil Smith. 

Republikáni jsou kvůli Trumpovi rozdělení

Bývalý republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie označil skutečnosti uvedené v obžalobě proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi za „zničující“, píše deník New York Times. Malá skupina republikánů, kteří nyní chování prezidenta kritizují, se podle něj rozroste. Christie navíc včera vyvrátil tvrzení mnoha republikánů v čele s Trumpem, že obžaloba představuje selektivní a stranické stíhání, které zbytečně rozděluje zemi. 

Christie v úvodu pátečního projevu bilancoval své výsledky coby federálního prokurátora a prokázal ochotu učinit z boje proti Donaldu Trumpovi centrální bod kampaně během kandidatury na prezidenta USA. Nicméně pouze on a další kandidát Asa Hutschinson, který dříve působil jako guvernér státu Arkansas, se v pátek vyjádřili k tomuto federálnímu případu tímto způsobem, upozorňuje NYT. 

Podle Christieho by se měly na muže Trumpova postavení a ambicí vztahovat vyšší nároky. „To jednání je špatné. A je špatné pro kohokoliv v této zemi, kdo se ho dopouští, ale je obzvlášť hrozné pro někoho, kdo byl prezidentem a kdo aspiruje na to, aby se jím stal znovu,“ zdůraznil republikánský kandidát. 

Deník NYT vyhodnotil, že by si „návštěvníci cizích planet mohli myslet, že floridský guvernér Ron DeSantis dostal tento týden obrovský dárek, když byl jeho hlavní prezidentský soupeř obviněn ze špatného nakládání s národními bezpečnostními tajemstvími“. 

DeSantis však v posledním projevu předvedl obrat o 180 stupňů. V pátečním projevu u příležitosti zveřejněné obžaloby se mimo jiné odvolával na své vlastní zkušenosti právníka. Zmínil, že kdyby tajné dokumenty vynesl během vojenské služby, okamžitě by ho postavili před vojenský soud. Narážel přitom na skutečnost, že Trumpova demokratická protikandidátka z voleb roku 2016 Hillary Clintonová nikdy nebyla obviněna kvůli používání soukromé e-mailové adresy v době, kdy byla ministryní zahraničí. 

„Existuje jiný standard pro demokratickou ministryni zahraničí a jiný pro bývalého republikánského prezidenta? Myslím, že v této zemi musí existovat jeden standard spravedlnosti. Prosazujme ho na všechny a ujistěme se, že všichni známe pravidla,“ podotkl guvernér Floridy. Nicméně server New York Times následně uvedl, že po rok trvajícím vyšetřování se zjistilo, že Hillary Clintonová nezacházela s utajovanými informacemi úmyslně ani systémově. 

Republikáni v čele s DeSantisem se nyní snaží bránit soupeře obviněného z nešetrného a nezákonného uchovávání citlivých dokumentů o amerických jaderných programech a zranitelnosti země vůči vojenskému útoku. 

Sám sebe usvědčil z federálního zločinu

Americká stanice CNN získala přepis zvukového záznamu z roku 2021. Na něm se Trump přiznal, že si ponechal tajné vojenské informace, které neodtajnil. „Jako prezident jsem je mohl odtajnit, ale teď nemohu,“ říká v bývalý prezident v nahrávce. Diskutuje v ní o utajovaném dokumentu Pentagonu týkajícím se útoku na Írán. 

Trump dříve veřejně tvrdil, že všechny dokumenty, které si s sebou do floridského sídla odvezl, jsou odtajněné. Mezitím brojil proti vyšetřování, které označoval za politický hon na čarodějnice, mající za úkol zasáhnout do jeho prezidentské kampaně.

Dokument údajně ukazoval několika osobám, s nimiž seděl v jedné z místností svého letoviska Bedminister ve státě New Jersey. Několik zdrojů také sdělilo, že nahrávka zachycuje zvuk šustícího papíru, jako by Trump dokumentem mával. Není ale jasné, že se skutečně jednalo o dokument spojený s Íránem, zdůrazňuje stanice CNN. 

„Tajemství. Tohle je tajná informace. Podívejte se, podívejte se na to. Tohle udělala armáda a předala mi to,“ říká Trump, zatímco si stěžuje na předsedu sboru náčelníků štábů, generála Marka Milleyho. Milley v posledních dnech Trumpova funkčního období instruoval náčelníky štábů, aby zajistili, že prezident nevydá žádné nezákonné rozkazy, a aby ho v případě jakýchkoliv obav informovali, píše CNN. 

„No, s Milleym – ehm, ukažte mi to, ukážu vám příklad. Řekl, že chci útočit na Írán. Není to úžasné? Mám velkou hromadu papírů, tahle věc se prostě objevila. Podívejte se. To byl on. Předložili mi to – je to mimo záznam, ale – předložili mi to. Tohle byl on. Tohle bylo ministerstvo obrany a on. Na některé jsme se podívali. Tohle byl on. Tohle jsem nedělal já, to byl on,“ vysvětluje Trump na nahrávce. Ta je nyní součástí obžaloby. 

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) FBI Volby USA Ron DeSantis Christie Chris Hillary Clintonová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy