Juba – Kvůli úterních bojům ve městě Kodok v Jižním Súdánu bylo vysídleno nejméně 25 tisíc lidí. S odkazem na dnešní prohlášení Lékařů bez hranic o tom informovala agentura AP.
V zemi už od roku 2013 probíhá občanská válka. Konflikt způsobil jednu z největších uprchlických krizí na světě a vyhnal ze země více než 1,6 milionu obyvatel.
V úterý podle svědků incidentu bylo u Kodoku zahájeno ostřelování. Dnes bylo město prázdné a v oblasti prý byly k vidění vojenské vrtulníky. V důsledku bojů se místním obyvatelům nedostává humanitární pomoc a pitná voda. Civilisté proto prchají do sousedního města Aburoc.
Šéf mise OSN v Jižním Súdánu David Shearer v úterý řekl Radě bezpečnosti OSN, že v okolí Kodoku zahájila ofenzívu jihosúdánská vláda a že vysídleno může být až 70.000 lidí. „Žádná část země není vůči konfliktu imunní... Ani jedna ze stran nedodržuje příměří," řekl.
Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. Země se ocitla v občanské válce v roce 2013, když se prezident Salva Kiir pocházející z etnické skupiny Dinka rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem, který patří k Nuerům. Loni v prosinci OSN varovala, že etnické násilí v Jižním Súdánu může vyústit v genocidu. V důsledku nepokojů přišly o život desítky tisíc lidí.
Související
Papež František se v Jižním Súdánu setkal s vysídlenými dětmi
OSN: Jižní Súdán je nejnebezpečnější zemí pro humanitární pracovníky
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 1 hodinou
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 1 hodinou
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 2 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 3 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 4 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 5 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 5 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 6 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
včera
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
včera
Evropa má zásoby leteckého paliva už jen na šest týdnů. Pak začne uzemňovat letadla
včera
EU musí kvůli zhoršující se globální situaci radikálně zrychlit investice do obrany, shodují se lídři
včera
Svět pustoší hrstka tyranů, války stojí miliardy a lidé trpí. Papež Lev zareagoval na Trumpa nezvykle ostře
včera
Írán si podřezal větev. Neví, kam v Hormuzském průlivu umístil miny, a nemá je jak odstranit
včera
Rusko zveřejnilo „oficiální seznam cílů ruských raket v Evropě.“ Je mezi nimi i Česko
včera
Opozice kvůli chování vlády svolává mimořádnou schůzi Sněmovny. Chystá se na masivní obstrukce
Opoziční strany v Poslanecké sněmovně ostře vystoupily proti současnému kurzu vlády Andreje Babiše. Čtvrteční mimořádná schůze, kterou zástupci opozice svolali, má za cíl řešit to, co sami nazývají „vládním chaosem“. Kritika směřuje především na hospodářskou stabilitu země, bezpečnostní otázky i ohrožení nezávislosti klíčových institucí.
Zdroj: Libor Novák