Monrovia - Liberijská volební komise dnes vyhlásila vítězem prezidentských voleb bývalou fotbalovou hvězdu George Weaha. Jednapadesátiletý Weah, který v prezidentských volbách kandidoval již potřetí, letos ve druhém kole se ziskem více než 60 procent hlasů porazil třiasedmdesátiletého Josepha Boakaie. Ten dvanáct let vykonával funkci viceprezidenta.
První kolo vyhrál Weah se 38,4 procenty hlasů, zatímco Boakai měl podporu zhruba 29 procent. Weah se v roce 1995 stal jediným Afričanem, který zatím získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu roku.
V prezidentské funkci Weah nahradí laureátku Nobelovy ceny za mír a první ženskou hlavu státu na africkém kontinentu Ellen Johnsonovou-Sirleafovou. Odcházející prezidentka je kritizována za údajnou korupci a podle mnohých svých odpůrců se příliš nesnažila bojovat s chudobou.
Spojené státy ocenily poklidné předání moci v zemi a označily volby za „velký milník" v dějinách Libérie, informovala agentura Reuters.
Západoafrická země založená v 19. století osvobozenými americkými otroky nezažila pokojné předání moci již 73 let. Po občanské válce, která si mezi lety 1989 a 2003 vyžádala na 250.000 obětí, se Johnsonové-Sirleafové během dvou funkčních období podařilo zemi stabilizovat, následně ovšem musela čelit výzvě v podobě epidemie eboly.
Související
Válečný zločinec Kosiah stanul před soudem, podle žaloby se dopustil i kanibalismu
Liberijský soud vydal zatykač na bývalého českého konzula Sochora
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
před 45 minutami
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
před 1 hodinou
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
před 2 hodinami
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
před 3 hodinami
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
před 4 hodinami
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
před 4 hodinami
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
před 5 hodinami
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
před 6 hodinami
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
před 6 hodinami
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
před 7 hodinami
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
před 8 hodinami
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
před 9 hodinami
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
před 9 hodinami
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
před 11 hodinami
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
včera
Izraelská armáda povolala do služby 100 000 rezervistů. V dalších zvýší intenzitu útoků na Írán
včera
Při nové vlně útoků bylo zasaženo ústředí íránské státní televize. Internet v zemi prakticky nefunguje
včera
Izrael shodil na Írán za 30 hodin 2000 bomb. Americká armáda nasadila stealth bombardéry B-2
včera
Politico: Írán po začátku útoku zoufale hledal pomoc v Moskvě. Dostal jen slovní podporu
včera
Při jediném úderu zemřelo 48 íránských lídrů, prohlásil Trump. Co bude dál ale nikdo neví, varuje exšéf CIA
Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru pro stanici CNBC uvedl, že vojenská operace Spojených států v Íránu postupuje „rychleji, než se plánovalo“. Podle jeho slov se jedná o jeden z nejnásilnějších režimů v historii a zásah proti němu je úkolem, který USA provádějí nejen pro sebe, ale pro celý svět. Trump zdůraznil, že se věci v současné chvíli vyvíjejí velmi pozitivním způsobem.
Zdroj: Libor Novák