Válečný zločinec Kosiah stanul před soudem, podle žaloby se dopustil i kanibalismu

Ve Švýcarsku dnes začal soudní proces s bývalým velitelem liberijských povstalců Alieuem Kosiahem. Je první, koho bude za údajné válečné zločiny ve Švýcarsku stíhat nevojenský soud, a rovněž první Liberijec souzený za zvěrstva spáchaná v Libérii za tamní první civilní války z let 1989 až 1996. O život v ní a v následném konfliktu přišlo na 250.000 lidí.

Obžaloba proti Kosiahovi se týká vražd 18 civilistů, znásilnění i kanibalismu. Kosiah všechna obvinění popírá a jeho právník argumentuje tím, že Kosiah na místě spáchaných činů v dané době nebyl.

Kosiah žil podle agentury AFP ve Švýcarsku od roku 1999 a zatčen tam byl před šesti lety.

Dnes k soudu přišel v tmavém obleku, dělal si z jednání poznámky a odpovídal na otázky soudce. Na dotaz, zda ví, z čeho je obviněn, odpověděl: "Samozřejmě."

Mezi body obžaloby je nábor dítěte jako vojáka, nucený přesun lidí, rabování, kruté zacházení s civilisty, pokus o vraždu, vražda nebo vydání příkazu k ní, znásilnění a pojídání části lidského těla.

Kosiah, kterému je 45 let, se v době války stal jedním z velitelů povstaleckého Jednotného osvobozeneckého hnutí pro demokracii (ULIMO), které bojovalo proti další povstalecké organizaci Národní vlastenecká fronta Libérie (NPFL). Ta nakonec zvítězila a její vůdce Charles Taylor byl roku 1997 zvolen prezidentem. Už o dva roky později začala druhá válka, která trvala do roku 2003.

Liberian ex-commander Alieu Kosiah faces war crimes trial https://t.co/M8XMPHj9x5

— BBC News (World) (@BBCWorld) December 3, 2020

Kosiah se svými lidmi bojoval proti Taylorovým jednotkám v kraji Lofa. Podle prokuratury se podílel na vraždě nebo sám zabil 18 lidí, přinutil k sňatku jednu z uprchlic a opakovaně ji znásilnil. Z dvanáctiletého chlapce si udělal osobního strážce. Připojil se také ke svým bojovníkům při pojídání srdce zavražděného muže. Jak uvedla agentura Reuters, v konfliktu nebyl kanibalismus výjimkou.

Kosiah zatím vypovídal jenom před žalobci, před soudem by to měl učinit příští týden.

"Jedním z největších problémů v této kauze je podle pana Kosiaha to, že když se ty údajné činy staly, on ještě v Lofě nebyl. O svém pohybu v Libérii vždy informoval přesně a soudní spis obsahuje svědectví získaná ve Švýcarsku, která jeho slova potvrzují," sdělil dnes jeho právník Dimitri Gianoli.

Kosiah stojí před tříčlenným trestním senátem v Bellinzoně a jde o první případ uplatnění zákona z roku 2011, který ve Švýcarsku umožňuje před takovým tribunálem stíhat lidi za válečné zločiny spáchané kdekoli na světě. Výslech svědků byl kvůli koronaviru odložen až na příští rok, což právníci obětí údajných Kosiahových činů kritizovali. "Upírat našim klientům být přítomen u soudu je kruté," řekl Alain Werner, který zastupuje čtyři poškozené. Osobní konfrontace by podle něj umožnila obětem překonat trauma. Gianoli naopak řekl, že přítomnost svědků v úvodní fázi procesu není nezbytná. "Tento soud není divadlo," prohlásil.

Libérie za zločiny spáchané za občanského konfliktu nikoho nesoudila. Bývalí vůdci bojovníků jsou u moci a svědci se bojí mluvit. Taylor byl prezidentem do roku 2003 a v roce 2012 byl odsouzen za zločiny proti lidskosti a za válečné zločiny spáchané ale v sousední Sieře Leone, ne v Libérii.

Alieu Kosiah válečné zločiny Švýcarsko libérie

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Bidenovi záleží na Američanech, shodnou se zahraniční lídři. Jeho rozhodnutí odstoupit oceňují

Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu. Stalo se tak poté, co v neděli odstoupil z kandidatury u listopadových prezidentských voleb v USA. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy