Juba - Vojáci jihosúdánského prezidenta Salvy Kiira se ve čtvrtek večer nedaleko hlavního města Juba střetli s protivládními povstalci. Uvedl to dnes mluvčí vládních sil.
Opozice odmítá, že by porušila klid zbraní dohodnutý na konci prosince. Prohlášení armády označila za propagandu, napsala agentura Reuters.
"Přibližně ve 22:30 včera večer (20:30 SEČ) zaútočili banditi pod přímým velením podplukovníka Chana Garanga na pozici SPLA (vládní vojsko) na severu Kapuru," řekl mluvčí Lul Ruai Koang. Podplukovník Garang zběhl k opozičním silám v minulém roce. Přepadení armádního stanoviště se mělo odehrát ani ne 20 kilometrů na západ od hlavního města Juba a podle Koanga při něm zahynulo několik lidí.
"To jsme nebyli my, my nikdy neútočíme na Jubu," řekl mluvčí povstalců na straně bývalého viceprezidenta Rieka Machara. "Je to jen vládní propaganda, aby nás obvinili z přečinů," dodal.
Poslední příměří mezi vládou a povstalci začalo platit na Štědrý den, ihned se ale objevily zprávy o jeho porušení a z rozpoutání palby se vzájemně obvinily obě strany. Spojené státy, Británie a Norsko po Novém roce varovaly před dalším porušováním klidu zbraní a uvedly, že osoby zodpovědné za narušování míru budou za své činy potrestány.
Související
Papež František se v Jižním Súdánu setkal s vysídlenými dětmi
OSN: Jižní Súdán je nejnebezpečnější zemí pro humanitární pracovníky
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Babiš volá po ostudě během fotbalového derby po brutální změně
před 1 hodinou
Souček se do čela České televize nevrátí. Se žalobou u soudu neuspěl
před 2 hodinami
Polský exministr Ziobro uniká spravedlnosti. Z Maďarska zmizel do USA
před 3 hodinami
Policie ztotožnila fanoušky, kteří napadli brankáře Sparty. Vyšetřování pokračuje
před 4 hodinami
Počasí dnes: Česko zasáhnou silné bouřky, varovali meteorologové
před 5 hodinami
Potvrzeno. Roman Červenka pojede na třinácté mistrovství světa v kariéře
před 5 hodinami
Francie potvrdila první případ hantavirové infekce
před 6 hodinami
Čína konečně potvrdila, že od středy bude hostit prezidenta Trumpa
před 7 hodinami
Ropa na světových trzích reagovala na nejnovější Trumpova slova
před 8 hodinami
Neakceptovatelné. Trump reagoval na íránský mírový protinávrh
před 9 hodinami
Počasí příští víkend: Sobotu může zkazit déšť, v neděli hrozí i bouřky
včera
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
včera
Sjezd sudetských Němců v Brně tříští politiky. Zbytečné otevírání starých ran, varuje Havlíček
včera
Chaos, šílenství... Česko má mezinárodní ostudu, o excesu slavistických fanoušků píše celý svět
včera
Evakuace MV Hondius bude trvat do pondělí. Pak na lodi zůstane 30 lidí
včera
Fanoušek, jenž napadl Surovčíka, už se do Edenu nepodívá. Chorý s Douděrou si budou hledat angažmá
včera
Disciplinární komise vynese verdikty nad pražským derby v úterý. Slibuje přísné tresty
včera
Podle titulárního sponzora ligy přichází český fotbal o důvěryhodnost
včera
Slavia dočasně uzavře Tribunu sever, potrestala tvrdě i hříšníky z kádru. Po výtržnících bude chtít klub náhradu škod
včera
Írán poslal USA odpověď na návrh mírového plánu
Napětí na Blízkém východě nadále eskaluje, zatímco diplomatické úsilí o ukončení konfliktu nabývá na intenzitě. Írán v neděli prostřednictvím pákistánského zprostředkovatele doručil svou odpověď na nejnovější americký návrh, který má za cíl ukončit válku trvající od konce letošního února. Podle státní tiskové agentury IRNA se íránská reakce soustředí na rámec budoucích jednání, která by měla vést k úplnému zastavení bojů v regionu.
Zdroj: Libor Novák