Krejčíř je na útěku už od víkendu

Johannesburg - Český podnikatel Radovan Krejčíř, kterého od úterý hledá jihoafrická policie kvůli podezření z pojišťovacího podvodu a vraždy, utekl ze svého domu v Johannesburgu pravděpodobně už o víkendu. Informuje o tom server Timeslive.

Policie do Krejčířova domu v Bedfordview na předměstí Johannesburgu vtrhla v úterý v noci. V domě byli dva lidé – Krejčířův dospívající syn a Michalis Arsiotis, zaměstnanec Krejčířovy manželky Kateřiny. Policisté oba muže přinutili lehnout si na zem a pak je vyslechla.

Jejich výpovědi ohledně Krejčířova pobytu se ale lišily. Syn řekl, že jeho otec je v asi 700 kilometrů vzdáleném Durbanu na východním pobřeží Jihoafrické republiky a že ho naposled viděl v sobotu. Arsiotis uvedl, že Krejčíře viděl v neděli.

Jeden z Krejčířových právníků, Ian Small-Smith, si později stěžoval, že mu policie nepovolila vstup do domu v době, kdy tam Krejčířův syn a Arsiotis byli. Další Krejčířův právník, Piet du Plessis řekl, že on i Small-Smith vědí, kde se jejich klient nachází.

Podle du Plessise razie členů speciálních policejních jednotek DPCI nebyla nutná, protože "náš klient je ochotný s policií spolupracovat". Kvůli zadržení Arsiotise chtějí oba právníci policii zažalovat za únos.

Během razie policie Krejčíře sice nezatkla, objevila ale česky psaný seznam čtyř lidí, kteří měli být odstraněni. Byli na něm expolicista Paul O´Sullivan, státní prokurátor Riegel du Toit, lékař slovenského původu Marian Tupy a v pondělí zavražděný obchodník Cyril Beeka z Kapského Města.

Ve středu, druhý den po razii, pak Jihoafrický finanční úřad (Sars) zabavil Krejčířův majetek v odhadované hodnotě nejméně dva až tři miliony randů (pět milionů až 7,5 milionu korun) včetně luxusních sportovních aut značky Lamborghini a Ferrari.

Obyvatelé čtvrti, kde Krejčíř čtyři roky bydlel, řekli, že "to vždycky bývala rušná ulice". Bydlel na ní i zavražděný majitel striptýzových klubů Emmanuel "Lolly" Jackson, který s Krejčířem "podnikal".

Oba Krejčířovi právníci se už před dvěma týdny snažili zabránit vydání zatykače na Krejčíře a poslali dopis prokurátorovi du Toitovi s žádostí o dojednání podmínek možného zatčení jejich klienta. Krejčíř měl dostat tři týdny na přípravu svého prohlášení, během nichž neměl být zatčen, a další právní výhody.

Prokuratura právníkům neodpověděla a mluvčí DPCI McIntosh Polela řekl, že podezřelí zločinci nemají na taková "privilegia" žádný nárok.

Související

Více souvisejících

Radovan Krejčíř

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

raketový systém Patriot z USA

Vlivná členka MAGA se odjela na Ukrajinu přesvědčit, jak vypadá válka. Okamžitě pošlete Patrioty, píše Trumpovi

Vlivná americká konzervativní komentátorka a výrazná stoupenkyně hnutí MAGA Laura Loomerová vyzvala Spojené státy, aby Ukrajině neprodleně poskytly další protiraketové systémy Patriot. K tomuto zásadnímu obratu ve svém dosavadním postoji dospěla přímo v Kyjevě, kde na vlastní kůži zažila několik dní intenzivního ruského ostřelování a byla nucena opakovaně vyhledat úkryt před balistickými raketami.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nemocnice, ilustrační foto

Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků

Útoky na zdravotnická zařízení, personál i sanitní vozy se v moderních válečných konfliktech stávají čím dál běžnější realitou. Přestože mezinárodní právo přiznává nemocnicím a zdravotníkům zvláštní ochranu již od první Ženevské úmluvy z roku 1864, praxe na bojištích od Ukrajiny přes Blízký východ až po Súdán ukazuje, že se tato pravidla dramaticky hroutí. Zdravotnická infrastruktura se v mnoha případech stává přímým terčem útoků, což má devastující dopady na civilní obyvatelstvo.

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky

Tuzemská energetika směřuje k zásadní proměně povolovacích procesů pro stavbu ekologických zdrojů energie. Vláda na svém pondělním jednání schválila vznik speciálních akceleračních zón, které mají výrazně zjednodušit a zrychlit výstavbu nových větrných elektráren a rozsáhlých solárních parků. Celkově se v České republice počítá se vznikem 61 takových oblasti.

před 5 hodinami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce

Rozsáhlé lesní požáry v jižní a západní Evropě ani po týdnech intenzivního boje neustupují a situace v zasažených regionech zůstává mimořádně dramatická. Francouzští i španělští záchranáři čelí jedné z nejhorších požárních vln v moderní historii, kterou navíc v nejbližších dnech dále zkomplikuje příchod již čtvrté vlny veder během letošního léta. Podle meteorologů se teploty v západní Evropě opět vyšplhají až k hranici čtyřiceti stupňů Celsia.

před 5 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině

Ruský politický aparát přišel s novým požadavkem vůči západním státům. Tamní zákonodárci totiž prohlásili, že Moskva bude po evropských zemích nekompromisně požadovat finanční odškodnění za škody způsobené během válečného konfliktu na Ukrajině. Vedení Ruské federace se navíc nadále hodlá domáhat navrácení přibližně tří set miliard dolarů v podobě aktiv, která byla na Západě zmrazena po vypuknutí invaze v roce 2022.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Prezident Trump

Trump poslech vedení armády. Přestal bombardovat Írán

Spojené státy již třetí noc v řadě pozastavily letecké údery na území Íránu. K dočasnému klidu zbraní došlo poté, co špičky americké armády doporučily prezidentu Donaldu Trumpovi bombardovací kampaň přerušit. Paralelně s tím probíhají intenzivní diplomatická jednání, jejichž cílem je zabránit návratu k otevřenému válečnému konfliktu. Na kroky Washingtonu a přerušení bojových akcí již zareagovaly světové trhy, což vedlo k poklesu cen ropy.

před 8 hodinami

Pentagon

Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky

Počet amerických vojenských obětí v konfliktu s Íránem překročil hranici šesti set. Americké ministerstvo obrany totiž během soboty aktualizovalo svou oficiální databázi obětí, do níž zpětně zaevidovalo více než sto čtyřicet nově zraněných vojáků. Do systému se navíc vrátila jména čtyř příslušníků armády, kteří zahynuli při nedávných íránských útocích a z oficiálních přehledů dříve z nejasných důvodů zmizeli. K úpravě dat dochází v době, kdy Pentagon čelí sílící kritice za netransparentnost při informování o skutečných ztrátách.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře

Americký prezident Donald Trump se na večeři Bílého domu pro novináře rozhodl opět provokovat své odpůrce. Vtipkoval totiž o čtvrté kandidatuře v prezidentských volbách, která je mu podle zákonů zapovězena, protože momentálně vykonává již druhý mandát ve funkci hlavy státu. 

včera

včera

včera

Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř

Česko v neděli zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění. Podle ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) odešel autor, který po desítky let utvářel dějiny moderního českého umění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy