Při sčítání hlasů odevzdaných ve středu ve volbách v Jihoafrické republice podle očekávání výrazně vede vládní strana Africký národní kongres (ANC). Dosud byly zpracovány výsledky z téměř 92 procent volebních okrsků a podle nich voliči odevzdali ANC 57,4 procenta hlasů. Údaje dnes zveřejnila volební komise.
Před pěti lety přitom strana ANC získala 62 procent hlasů a podle agentury Reuters směřuje k nejhoršímu volebnímu výsledku za posledních 25 let, kdy je u moci. Úplné výsledky mají být zveřejněny v sobotu.
Hlavní opoziční strana, liberálně orientované Demokratické spojenectví (DA), podle dosavadního sčítání získala necelých 21 procent hlasů. Třetí místo předběžné výsledky přisuzují s 10,4 procenta hlasů levicově populistické straně Bojovníci za ekonomickou svobodu (EFF).
Vládní stranu ANC po odchodu prezidenta Jacoba Zumy zdiskreditovaného korupčními skandály vede nynější hlava státu Cyril Ramaphosa. Klesající podporu ANC připisují analytici obviněním z korupce vzneseným proti vládním činitelům, zpomalující ekonomice s jednou z největších měr nezaměstnanosti na světě (27 procent) a požadavkům černošského obyvatelstva na pozemkovou reformu.
"Nyní je na Ramaphosovi, aby ANC pročistil a zastavil plundrování (země) vládou," uvedl komentátor Barney Mthombothi. "Ztrátu ANC může zdůvodnit bující korupcí předchozího vedení za Zumy," dodal. Ramaphosa během voleb přiznal, že stranu ANC, vládnucí v zemi od pádu apartheidu v roce 1994, korupce sužuje. Slíbil, že do svého kabinetu žádné korupčníky nedosadí.
Vedle obsazení 400 míst v Národním shromáždění rozhodovali obyvatelé Jihoafrické republiky o složení provinčních zákonodárných sborů. Hlasovat přišlo 65 procent oprávněných voličů, což znamená pokles o pět procentních bodů v poměru k posledním volbám před pěti lety. Kolem šesti milionů mladých lidí se k volbám neregistrovalo, napsal zpravodajský server BBC.
Předvolební kampaň se i čtvrtstoletí od konce režimu apartheidu točila kolem rasové nerovnosti. Většina zemědělské půdy, průmyslových podniků či služeb je v Jihoafrické republice stále v rukou bělošské menšiny.
30. května 2025 16:46
Může Afrika zaútočit na USA? Sahel se mění v ohnisko globálního teroru, varuje generál
Související

Trumpův podraz nevyšel. Ramaphosa je po útoku v Bílém domě v JAR za hvězdu

Trump prezidentovi JAR vyrazil dech. Přehrál mu video s vymyšlenými obviněními z genocidy
jihoafrická republika , Africký národní kongres (ANC)
Aktuálně se děje
včera

Jsme Trumpův experiment. Nepokoje vyprovokoval Bílý dům, tvrdí vedení Los Angeles
včera

Úřady zadržely nejsledovanějšího TikTokera na světě. Khaby Lame musel opustit Spojené státy
včera

Trunda o konci Ivana Haška neuvažuje. Musel se však distancovat od „berbrovce“ Hořejšího
včera

Češi v rámci kvalifikace na fotbalové MS poprvé prohráli. V Chorvatsku poznali na čem jsou
včera

Švédsko chce v celé EU zakázat ohňostroje
včera

Trump tlačí na Izrael: Ukončete válku v Gaze a přestaňte vyhrožovat Íránu, tvrdí zdroj
včera

Trump stupňuje rétoriku: Zvažuje nasazení armády proti demonstrantům
včera

Rusko může zaútočit do pěti let, varuje Rutte. Rusko vyrobí za tři měsíce tolik munice, kolik NATO za rok
včera

Železný ředitelem České televize nebude. Radní vybrali pět finalistů volby
včera

Macron chce po tragickém útoku zakázat sociální sítě dětem do 15 let
včera

Policie zasahovala v budově FF UK. Podezření vzbudili dva lidé
včera

Nepokoje neotřásají jen Amerikou. V Severním Irsku byly během výtržností zraněny desítky policistů
včera

Má Trump právo povolat Národní gardu? Za určitých podmínek ano, v LA ale vynechal tu nejdůležitější
včera

Evropské zbrojovky mají zásadní problém. Neumí nic utajit
včera

Chcete peníze? Přestaňte podporovat transgender, nařídil Trump státům. Soud to smetl ze stolu
včera

Zákaz vycházení v LA má podle expertů uklidnit situaci. Policie zatýká stovky lidí, popřela použití slzného plynu
včera

Masové protesty v USA: Demonstruje New York, Chicago i Seattle. LA zakazuje vycházení, Texas povolává gardu
včera

První výhled počasí na příští týden. Deštník se bude hodit
10. června 2025 22:04

Palác prý něco tají. S rakovinou bojující Karel III. může umřít, tvrdí novinářka
10. června 2025 21:21
Dvě ženy jdou za vraždu vůdce kutnohorské sekty za mříže, rozhodl soud
K rozsudku dospěla u pražského městského soudu kauza vraždy vůdce kutnohorské sekty Richarda Š. Dvě obžalované ženy byly shledány vinnými. Zubařka Magdalena Š. dostala dvanáctiletý trest ve věznici s ostrahou a zákaz práce ve zdravotnictví na čtyři roky, učitelka Irena S. si odsedí ještě rok navíc.
Zdroj: Jan Hrabě