Vyšetřování Zumy připomíná frašku. Exprezident chtěl sabotovat komisi, pak si to rozmyslel

Bývalý jihoafrický prezident Jacob Zuma bude dál spolupracovat s komisí, která vyšetřuje obvinění z korupce. Informovala o tom agentura Reuters. Zuma prostřednictvím svého právního zástupce ráno komisi oznámil, že vypovídat nebude, protože vyšetřování podle něj není vedeno spravedlivě. Rozhodnutí vzal zpět, když se jeho právníkovi podařilo s komisí vyjednat podmínky další spolupráce. Zuma bude komunikovat pouze skrze písemná prohlášení.

Zuma byl před komisi předvolán na začátku týdne, aby podal vysvětlení a svědectví ohledně četných obvinění z rozsáhlé korupce během svého devítiletého působení v čele země.

Výpověď narušily průtahy ze strany exprezidenta, který opakovaně odmítl odpovědět na některé otázky ohledně důkazů, jež komisi předložili svědci. Celý proces byl nakonec ve středu na 24 hodin zastaven kvůli sporům mezi Zumou a předsedou komise Paulem Pretoriem.

#Sikhakhane rises on behalf of #Zuma, "Chair, this is poor" pic.twitter.com/VC8K8gbiB6

— SABC News Online (@SABCNewsOnline) July 17, 2019

Zumův právník odmítnutí výpovědi odůvodnil tím, že se komise nesnaží zjistit exprezidentovu verzi událostí, ale podrobuje ho křížovému výslechu. Nepřímo tím naznačil, že výbor, který je pouze vyšetřovacím orgánem, překračuje své pravomoci. Zuma už na začátku týdne komisi obvinil, že je jen součástí konspirace, která ho chce odstranit z politické scény.

Předseda Pretorius uvedl, že cílem komise je pouze vyšetřit obvinění, k Zumovi se podle něj nechová jinak, než k ostatním svědkům. Nařčení exprezidentova právníka z nespravedlivého zacházení odmítl.

Sedmasedmdesátiletý exprezident je obviněn z různých zločinů včetně praní špinavých peněz nebo přenechávání státních zakázek přátelům. Z přijetí úplatku ho nařkl i kontroverzní český podnikatel Radovan Krejčíř, který je v Jihoafrické republice vězněn od roku 2013. Bývalá hlava státu všechna obvinění odmítá.

Zuma kvůli korupčním aférám odstoupil z prezidentského úřadu pod tlakem vlastní strany Africký národní kongres (ANC) loni v únoru.

Související

Požár v Johannesburgu

V centru Johannesburgu hořela pětipatrová budova, mrtvých je nejméně 73

Nejméně 74 mrtvých si vyžádal noční požár domu obývaného převážně bezdomovci a squattery v hlavní obchodní čtvrti jihoafrického Johannesburgu. Krizové složky evidují také přes 50 zraněných, z nichž šest je ve vážném stavu v nemocnici, a už dříve upozornily, že bilance obětí zřejmě ještě poroste.
Summit BRICS

Summit BRICS: Putin obvinil Západ z rozpoutání války na Ukrajině. Rusko se prý rozhodlo podpořit lid

Již patnáctý summit BRICS letos získává nebývalou pozornost celosvětových médií. Scházejí se na něm klíčoví lídři zemí, kteří drží v rukou klíč ke dveřím budoucí podoby světového mocenského rozpoložení. Vedle čínského vůdce Si Ťin-pchinga je to indický premiér Naréndra Módí, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, brazilský prezident Luiz Inácio Lula de Silva a v neposlední řadě také ruský prezident Vladimir Putin.

Více souvisejících

jihoafrická republika Jacob Zuma

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

PŘEHLEDNĚ: Jak na Slovensku probíhají volby? Od Česka se hlasování příliš neliší

Už zítra si Slováci předčasně zvolí nový parlament, který je jednokomorový a tvoří jej 150 poslanců. Volby se konají v sobotu 30. září a proběhnou po celém Slovensku stejně – od sedmé hodiny ranní do dvaadvacáté večerní. O tom, jak probíhají, informoval například server Pravda.sk. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy