Jacob Zuma

Zuma, Jacob

Exprezident JAR Zuma se vydal policii, zřejmě nastoupí k výkonu trestu

Bývalý prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma se ve středu vydal úřadům a rozhodl se tak nastoupit k výkonu 15měsíčního trestu vězení, ke kterému jej na konci června odsoudil ústavní soud za pohrdání justicí. Podle ministerstva spravedlnosti bude exprezident mít nárok na podmínečné propuštění po zhruba čtyřech měsících, píše agentura Reuters.
Zuma, Jacob

Vyšetřování Zumy připomíná frašku. Exprezident chtěl sabotovat komisi, pak si to rozmyslel

Bývalý jihoafrický prezident Jacob Zuma bude dál spolupracovat s komisí, která vyšetřuje obvinění z korupce. Informovala o tom agentura Reuters. Zuma prostřednictvím svého právního zástupce ráno komisi oznámil, že vypovídat nebude, protože vyšetřování podle něj není vedeno spravedlivě. Rozhodnutí vzal zpět, když se jeho právníkovi podařilo s komisí vyjednat podmínky další spolupráce. Zuma bude komunikovat pouze skrze písemná prohlášení.
Zuma, Jacob

Král zkorumpovaných? Exprezident Zuma odmítl obvinění, odpůrce zesměšňuje na videu

Bývalý jihoafrický prezident Jacob Zuma dnes před vyšetřovací komisí odmítl obvinění z korupce. Jde podle něj o součást konspirace, která ho má odstranit z politické scény. Zuma před komisí stanul kvůli vyšetřování, které se zabývá obviněním z rozsáhlé korupce. Té se Zuma podle žalobců dopustil během devítiletého působení ve funkci prezidenta, informovala agentura Reuters.
Radovan Krejčíř

Krejčíř byl za dojnou krávu? Synovi exprezidenta Zumy prý zaplatil miliony

Čech Radovan Krejčíř, který si odpykává trest v Jihoafrické republice, vydal prohlášení, v němž tvrdí, že v minulosti se sešel s prezidentem Jacobem Zumou a jeho synem a zaplatil za dohodu o svém azylu 2,5 milionu randů (čtyři miliony korun). Jihoafrický tisk dnes informoval, že Krejčíř prohlášení vydal loni v červenci ve věznici Leeuwkop, kde pobývá, a že se jeho obsahem zabývá policie.
Jihoafrická republika

Jihoafrický ministr financí přiznal pochybení, ba svůj post rezignoval

Jihoafrický ministr financí Nhlanhla Nene dnes rezignoval. Přiznal totiž pochybení během vlády bývalého prezidenta Jacoba Zumy, kterou provázely skandály. Novým ministrem financí se stane Tito Mboweni, bývalý šéf centrální banky. Neneho rezignaci oznámil prezident Cyril Ramaphosa, který když v únoru vystřídal Zumu na pozici hlavy státu slíbil, že v zemi skoncuje s korupcí a oživí ekonomiku. Uvedla to agentura AP.
Jihoafrická republika

Novým prezidentem JAR je Ramaphosa, nahrazuje zkorumpovaného Zumu

Pretoria - Novým prezidentem Jihoafrické republiky dnes zvolil parlament viceprezidenta Cyrila Ramaphosu, který byl ještě dnes uveden do funkce. Nahradil Jacoba Zumu, jenž ve středu pod tlakem korupčních afér odstoupil. Poslanci vládní strany Africký národní kongres (ANC) oslavovali Ramaphosovo zvolení tancem a zpěvem.
Zuma, Jacob

Padne jihoafrický prezident Zuma? Množství skandálů je už neúnosné

Pretoria - Jihoafrický prezident Jacob Zuma čelí od vládní strany Africký národní kongres (ANC) stále většímu tlaku, aby odstoupil. Hlavu státu provází řada korupčních skandálů. Nejvážnější z nich se týká renovace jeho soukromého venkovského sídla na náklady státní pokladny.

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

PŘEHLEDNĚ: Jak na Slovensku probíhají volby? Od Česka se hlasování příliš neliší

Už zítra si Slováci předčasně zvolí nový parlament, který je jednokomorový a tvoří jej 150 poslanců. Volby se konají v sobotu 30. září a proběhnou po celém Slovensku stejně – od sedmé hodiny ranní do dvaadvacáté večerní. O tom, jak probíhají, informoval například server Pravda.sk. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy