Král zkorumpovaných? Exprezident Zuma odmítl obvinění, odpůrce zesměšňuje na videu

Bývalý jihoafrický prezident Jacob Zuma dnes před vyšetřovací komisí odmítl obvinění z korupce. Jde podle něj o součást konspirace, která ho má odstranit z politické scény. Zuma před komisí stanul kvůli vyšetřování, které se zabývá obviněním z rozsáhlé korupce. Té se Zuma podle žalobců dopustil během devítiletého působení ve funkci prezidenta, informovala agentura Reuters.

Exprezidenta z různých zločinů včetně praní špinavých peněz a přenechávání státních zakázek přátelům viní velký počet svědků, z přijetí úplatku ho nařkl i kontroverzní český podnikatel Radovan Krejčíř, který je v Jihoafrické republice od roku 2013 vězněn. Zuma všechna obvinění odmítá, kauzu označil za hon na čarodějnice.

"Pomlouvají mě a označují za krále všech zkorumpovaných," uvedl dnes Zuma, podle kterého se ho nepřátelé snaží dostat z politiky posledních 20 let. Komise byla podle exprezidenta ustavena jen proto, aby na něj "něco našla".

Zuma, který byl hlavou státu od roku 2009, kvůli korupčním aférám odstoupil z prezidentského úřadu pod tlakem vlastní strany Africký národní kongres (ANC) loni v únoru. Na jihoafrické politické scéně se pohybuje už od 90. let. Agentura AP s odvoláním na jihoafrickou analytičku uvedla, že by vyšetřování mělo pomoci odhalit rozsah korupce a že může vést k obvinění z trestného činu.

Zkoumaná obvinění se týkají Zumových vazeb na indickou podnikatelskou rodinu Guptů. Zuma podle vyšetřovatelů rodině zajišťoval státní zakázky a někteří z jejích členů ovlivňovali vládní schůzky. Rodina Guptů veškerá obvinění odmítá. Když ale Zuma v prezidentské funkci skončil, členové rodiny z Jihoafrické republiky odjeli. Zuma během dnešní výpovědi uvedl, že ani on, ani Guptové nikdy žádný zákon neporušili. Členy této indické rodiny označil za přátele.

Politický analytik ze Západokapské univerzity Ralph Mathekga varoval, že Zuma se během výpovědi pokusí obrátit pozornost k jiným a zveřejní informace, které do korupčních skandálů zapletou i další jihoafrické politiky. Sedmasedmdesátiletý politik bude před komisí vypovídat celý týden, přelíčení se vysílá v jihoafrické televizi živě. V předvečer svého prvního vystoupení umístil na twitter video, ve kterém paroduje kritiku a prozpěvuje si "Zuma musí padnout".

I thought I should brighten up your day pic.twitter.com/T9kJgBUZz8

— Jacob G Zuma (@PresJGZuma) 14. července 2019

Exprezident za svou politickou kariéru čelil mnoha skandálům. V roce 2005 byl odvolán z funkce viceprezidenta kvůli podezření z rozsáhlé korupce v aféře obchodu se zbraněmi, kvůli které tento rok už několikrát stanul před soudem.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

Jacob Zuma jihoafrická republika

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy