To on mě mučil, řekl svědek u soudu. A ukázal na Krejčíře

Johannesburg - Bjeki Lukhele dnes u soudu v Jihoafrické republice označil Čecha Radovana Krejčíře za osobu, která ho mučila. Krejčíř prý chtěl vědět, kde je Lukheleho bratr, který údajně pracoval pro Krejčíře jako drogový kurýr. Soud, před nímž kontroverzní český podnikatel a několik dalších osob čelí obžalobě z únosu a z pokusu o vraždu, tak vstoupil do druhého týdne.

Začátek jednání provázel zmatek kolem požadavku, aby Lukheleho nesnímaly kamery. Soudce nakonec kameru v síni povolil, ale s tím, že nebude zabírat svědkovu tvář.

Lukhele označil Krejčíře jednoznačně jako muže, který ho údajně mučil kopáním a poléváním horkou vodou. "Byla to vařící voda, která mi způsobila zranění na temeni hlavy. Z levé strany tváře se mi sloupala kůže," citovali Lukheleho na Twitteru jihoafričtí novináři sledující proces. Muži ho prý potom odvezli na místo, kde ho zadržovali. "Měl jsem svázané ruce, střežili mne ve den v noci," řekl. Pak ho prý jednou v noci vezli autem, aby jim ukázal bratrův dům, ale bratr v něm nebyl.

Minulý týden před soudem vypovídal Paul Vusi Msimango jako svědek. O vařící vodě použité údajně Krejčířem při mučení hovořil také on.

V kauze figuruje drogový kurýr přezdívaný Doktor, který prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč) a s drogou zmizel. Doktora prý chtěl český podnikatel vypátrat právě přes jeho bratra Lukheleho. I přes mučení bratra se prý Doktor odmítl s Krejčířem setkat a tvrdil, že "zásilka" se ztratila. Msimango tvrdil, že Krejčíř hodlal Lukheleho zabít a vylákat tak Doktora na pohřeb.

VIDEO: Krejčíř řekl, že ho policie nikdy nezatkne

Zdroj: YouTube

V soudní síni byl dnes podle jihoafrického listu The Citizen také vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který se zabývá Krejčířovou činností v JAR. Neočekává, že bude vyzván, aby svědčil. 

Po příjezdu do JAR Kejčíř poměrně rychle navázal kontakty na tamní podsvětí. Je spojován s nejméně deseti vraždami svých spolupracovníků a nepřátel, zavražděni byli například německý obchodník s automobily Uwe Gemballa, majitel striptýzových barů Lolly Jackson, údajný šéf tamního podsvětí Cyril Beeka či libanonský podnikatel Bassam Issa zvaný Černý Sam. V roce 2013 ho média obviňovala z toho, že se pokouší ovládnout kriminální scénu v Kapském Městě. V červenci 2013 těsně unikl pokusu o vraždu - bylo na něj vypáleno několik kulek z dálkově ovládaného zbraňového mechanismu ukrytého v prázdném Volkswagenu Polo naproti přes parkoviště. Vrah se však netrefil a auto bylo posléze odpáleno pomocí dálkově ovládané nálože.

Podle listu Sunday World si Krejčíř vybudoval blízké vztahy s tamní vlivnou figurou Markem Lifmanem. Podle jiného deníku se Krejčíř zná se synem jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy Duduzanem. Sdílejí prý spolu vášeň pro rychlé motorky.

V listopadu 2013 došlo k výbuchu nastražené nálože v Krejčířově obchodě v Bedfordview, při kterém zahynuli dva jeho spolupracovníci. Podle jihoafrických médií došlo v okolí Radovana Krejčíře v letech 2009-2013 celkem ke 12 vraždám.

Související

Více souvisejících

Radovan Krejčíř jihoafrická republika

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Senioři, ilustrační fotografie.

Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a společností Deloitte Studii dlouhodobé sociální péče v České republice. Ta potvrzuje, že rychlé stárnutí populace nelze zvládnout jedním opatřením. Budoucnost dlouhodobé péče stojí na rozvoji domácích, komunitních i pobytových služeb, lepším propojení sociální a zdravotní péče, podpoře pečujících a dlouhodobém plánování kapacit.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

UH-1Y Venom

Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů

Armáda poskytla další informace k dnešnímu tragickému pádu vrtulníku UH-1Y Venom s pěti osobami na palubě. K nehodě došlo po poledni na základně v Náměšti nad Oslavou. Jeden voják zemřel, čtyři další utrpěli zranění. Stroj podle dosavadních zjištění padal desítky metrů. 

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League

Jedna z největších hvězd českého fotbalu současnosti a jedna z opor reprezentace Pavel Šulc by mohl ještě před začátkem nové sezóny 2026/27 změnit své působiště. Dosavadní zaměstnavatel českého záložníka Lyon se totiž potýká s finančními problémy a tak není divu, že chce svou situaci řešit i prostřednictvím prodeje svých hráčů. V případě Šulce se v poslední době mluví o zvýšeném zájmu ze strany anglického Leedsu, účastníka Premier League, přičemž částka, za kterou by na Ostrovy mohl Šulc odejít se pohybuje kolem 25 milionů eur (v přepočtu zhruba 600 milionů korun).

před 4 hodinami

před 5 hodinami

R. James Woolsey

Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů

Ve věku osmdesáti čtyř let zemřel bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) R. James Woolsey, který stál v čele agentury v klíčovém období po skončení studené války. Někdejší vysoký bezpečnostní činitel skonal ve svém domě ve Washingtonu v důsledku mozkové mrtvice. Zprávu o jeho úmrtí potvrdila jeho manželka Conchita Sarnoff Woolseyová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Zřícený vojenský stroj UH-1Y Venom

V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě

Vojenskou základnou v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku otřásla ve čtvrtek kolem poledne tragická událost. V areálu 22. základny vrtulníkového letectva došlo k havárii víceúčelového armádního vrtulníku UH-1Y Venom. Na palubě stroje se v momentě pádu nacházela pětičlenná vojenská posádka. Neštěstí si vyžádalo jeden lidský život.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny

Ruská diplomacie na schůzce v Manile varovala Spojené státy před pokračováním podle ní nepřijatelných dodávek zbraní Ukrajině. Zpráva navazuje na oficiální prohlášení ruského ministerstva zahraničí o jednání mezi šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem, které proběhlo na okraji asijského summitu.

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání

Klimatická krize spojená s extrémními vlnami veder proměňuje evropský kontinent a výrazně zhoršuje sucho, které region zasáhlo. Závěry vědecké analýzy ukázaly, že extrémně horký vzduch doslova vysává vlhkost z řek, jezer, půdy i vegetace. V západní Evropě zvýšilo globální oteplování pravděpodobnost vzniku takto horké atmosféry osmdesátkrát, zatímco ve východních částech kontinentu čtyřicetkrát. Znečištění z fosilních paliv pak způsobilo, že k takto silnému vysušení půdy dochází v západní Evropě pětkrát a ve východní dokonce jedenáctkrát častěji.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

včera

včera

Milka, ilustrační fotografie.

Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami

Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.

včera

včera

Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu

Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy