Johannesburg - Jihoafrická policie má údajně v rukou závažné indicie, které spojují Radovana Krejčíře s vraždou jihoafrického podnikatele libanonského původu Sama Issy, která se odehrála loni v říjnu v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview. Informoval o tom dnes zpravodajský server The Star. Policie je prý přesvědčena, že nové důkazy jsou naprosto neprůstřelné.
Podle zdroje z jihoafrické policie mají vyšetřovatelé k dispozici výpovědi dvou svědků, kteří popisují, jak Krejčíř vraždu plánoval. Motivem zločinu prý byl fakt, že Čech Issovi dlužil 10 milionů randů (asi 19 milionů korun) za dodávku drog. Jeden ze svědků údajně uvedl, že dva nájemní vrazi, které si Krejčíř najal, dostali za Issovu vraždu dohromady 500.000 randů (zhruba 950.000 korun).
Radovan Krejčíř jakékoli spojení s případem vraždy Sama Issy odmítá. V Jihoafrické republice už čelí také obvinění z vraždy Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro něj pracoval jako výběrčí pohledávek. Oba muži byli údajně zavražděni stejným typem zbraně.
Kromě vraždy Ncubeho jsou v JAR proti Krejčířovi vedeny další dva procesy. Jeden se týká pokusu o vraždu vyšetřovatele O'Sullivana a policisty Ximby. V druhém procesu je Krejčíř a pět dalších lidí obžalováno z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho.
Ať už Radovan Krejčíř získal svůj první kapitál jakkoliv, jisté je, že mu posloužil během kuponové privatizace. S několika známými založil několik firem s názvem Corado a soustředil se na výkup kuponových knížek drobných vkladatelů. Získal jich tisíce a s jejich pomocí vydělal obrovské jmění. „Věděl, jaké akcie koupit. Lidi tady dodnes spekulují, jestli to dokázal tak dobře odhadnout, nebo měl nějaké tipy. Mluvilo se i o tom, že je mohl získávat od tehdejšího ministra financí Ivana Kočárníka, který byl spolužákem jeho otce, a co vím, tak k nim často jezdil."
Mladý zbohatlík si brzy v Českém Těšíně koupil vilu, obložil ji mramorem, do vstupní haly umístil vycpaného leoparda a na zdi medvědí kůže. „Jeho majetek nikoho nepřekvapoval. Mysleli jsme, že na to vydělal těmi akciemi. I když ho teď pomlouvají, mně dal vydělat a díky němu i město vypadá líp," dodává muž, který o Radovanu Krejčířovi mluví jako o dobrém šéfovi. Během 90. let si karvinský boss vysloužil několik policejních obvinění. V roce 1996 vylákal od firmy Frymis 55 000 akcií Tepláren Otrokovice. Představovalo to podvod za téměř 75 milionů korun. Detektivové ho podezírali, že je zapojen do obchodů s nezdaněným lihem. Policie ho stíhala kvůli celnímu podvodu při dovozu luxusního automobilu. Trest ho ale vždy minul.
V roce 1998 si Krejčíř koupil vilu v Černošicích nedaleko Prahy. Odhady hovoří, že do ní investoval 400 milionů korun. Je zapuštěná do skály, řadu místností má v podzemí. Pozemek má přes 2 000 metrů čtverečních a za vysokou zdí jsou squashový kurt, basketbalové hřiště, venkovní i vnitřní bazén a malá zoologická zahrada.
Při domovní prohlídce v roce 2002 vyšlo najevo, proč Krejčířovi nekalé praktiky tak dlouho procházely. V poznámkách byly nalezeny přezdívky či jména policistů a vedle nich různé cifry. Podezření, že tyto osoby byly zkorumpované, se dostalo na stůl inspekce ministra vnitra. Ta však vyšetřování odložila s tím, že všechny údaje jsou neurčité, informuje lacosanostra.webnode.cz.
15. července 2026 10:20
Ebola se potvrdila v 2000 případech. WHO se domnívá, že nakažených je mnohem více
Související
Radovan Krejčíř se ozval z vězení. Mohl by se vrátit do rukou české spravedlnosti
Soud zamítl žádost Krejčíře o nové hlavní líčení v jeho přítomnosti. Verdikt z roku 2018 by musel být zrušen
Radovan Krejčíř , jihoafrická republika
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
před 1 hodinou
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
před 2 hodinami
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
před 3 hodinami
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
před 4 hodinami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 5 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 6 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 8 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 9 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 10 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
Americké nálety na íránské přístavní i vnitrozemské oblasti a íránské odvetné údery na americké spojence na Blízkém východě způsobují, že se každodenní život obyvatel Íránu stává čím dál náročnějším. Lidé v zemi čelí eskalujícímu konfliktu, výpadkům elektrické energie, nedostatku vody i zpřísňujícím se represím režimu.
Zdroj: Libor Novák