Cíl naočkovat letos proti covidu-19 aspoň 40 procent obyvatel splní jenom pět z 54 afrických států, pokud se nepodaří vakcinaci urychlit. Oznámila to dnes africká sekce Světové zdravotnické organizace (WHO). Afrika se nyní potýká nejen s nedostatek očkovacích látek, ale také injekčních jehel.
Podle údajů OSN se ve stovce zemí na celém světě nedostává 2,2 miliardy jehel na jedno použití a tento nedostatek potrvá ještě v prvním čtvrtletí příštího roku.
Podle afrického úřadu WHO se zpozdily dodávky jehel do Keni, Rwandy a Jihoafrické republiky. Rwanda dostává vakcíny s krátkou expirační dobou, někdy měsíční nebo dvouměsíční, a preparáty mohou zůstat nepoužité kvůli nedostatku jehel.
"Začátkem příštího roku začnou do Afriky proudit ve velkém vakcíny, ale nedostatek jehel očkování ochromí. Je třeba zavést rozhodná opatření a výrobu jehel zvýšit," sdělila ředitelka afrického úřadu WHO Matshidiso Moetiová.
Na kontinentě s 1,3 miliardy obyvatel je plně imunizováno 77 milionů lidí, tedy šest procent populace. V říjnu do Afriky dorazilo 50 milionů očkovacích dávek, což je ve srovnání se zářím dvojnásobek. Na splnění cíle naočkovat do konce roku 40 procent občanů ale Africe stále chybí 275 milionů očkovacích dávek proti covidu-19.
Na kontinentu se nakazilo od začátku epidemie 8,5 milionu lidí a na covid-19 zemřelo 217.000 Afričanů.
Související
Gabon na fotbalovém mistrovství Afriky neuspěl. Tamní vláda proto zasáhla
Masakr v Súdánu. Důkazy o etnických čistkách oživují děs z Dárfúru, svět to jen sleduje
afrika , očkování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Záchranné týmy amerického letectva provádějí jednu z nejnebezpečnějších operací moderní historie
před 2 hodinami
Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině
před 3 hodinami
Jako z filmu Terminátor. Frontovou linii na Ukrajině začínají ovládat drony a roboti
před 4 hodinami
Politico: Magyara čeká očistec. Orbánův systém učinil Maďarsko prakticky neovladatelné
před 6 hodinami
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
před 7 hodinami
Zelenskyj: Rusko si místo velikonočního příměří zvolilo cestu eskalace
před 8 hodinami
Evropa na pozadí energetického šoku zvažuje návrat k jaderným elektrárnám
před 9 hodinami
Posádka mise Artemis II překonala polovinu cesty k Měsíci
před 10 hodinami
Maska příjemného politika se hroutí. Orbánovi hrozí drtivá porážka, propagandě zasadil smrtelnou ránu internet
před 12 hodinami
Předpověď počasí s doporučením. Meteorologové řekli, jak bude v neděli
včera
StarDance bude výzva i pro kaskadérku. Na parketu se ukáže Hana Dvorská
včera
Ceny Anděl budou rozdány příští týden. Pořadatelé odhalili jména vystupujících
včera
Velikonoční mši vynechají dcery bývalého prince Andrewa. Rodina je ale nezavrhuje
včera
Fotbal v Itálii v krizi. Potřetí v řadě se nepostoupilo na MS, končí šéf svazu i trenér
včera
Babiš prozradil řidičům, jak se budou stanovovat maximální ceny pohonných hmot
včera
Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst
včera
Trump mluví o otevření Hormuzského průlivu. Už jím projela první západní loď
včera
Češi před fotbalovým MS odehrají dva přípravné duely. Je problém s nákupem lístků
včera
Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety
včera
Rakušan to definitivně vzdal. Místopředsedkyní Sněmovny se má stát Urbanová
Starostové a nezávislí představili nového kandidáta pro volbu místopředsedy Sněmovny, ve které opakovaně neuspěl předseda hnutí Vít Rakušan. Opoziční uskupení věří, že stejný osud n nepotká navrženou poslankyni Barboru Urbanovou.
Zdroj: Jan Hrabě