Francie v Africe poprvé využila ve vojenské akci dron

Francouzští vojáci nasadili poprvé k útoku ozbrojené bezpilotní letadlo. Oznámilo to dnes ministerstvo obrany, podle nějž byl dron Reaper použit v Mali v sobotu, kdy byl v Africe prezident Emmanuel Macron. Francie má v Mali několik tisíc svých vojáků zapojených do boje proti tamním radikálům.

V Abidžanu Macron oznámil, že francouzští vojáci v maliské oblasti Mopti zabili 33 teroristů.

Dnes armáda vydala prohlášení, podle něhož vojáci v sobotu pokračovali v operaci zahájené předchozí noc proti velké skupině teroristů a zabili sedm dalších. "Střely na ně vypálil dron Reaper. Je to první útok, při němž byl použit ozbrojený dron," oznámila armáda.

Vojsko už ve čtvrtek informovalo, že ukončilo test tohoto dronu. Francouzská armáda má na základně v Nigeru tři tato letadla. Dosud Francouzi používali bezpilotní letadla hlavně ke sledování ozbrojených skupin působících jižně od Sahary. Nově jsou drony vybaveny 250kilogramovými bombami.

Příští rok má armáda dostat dalších šest letadel Reaper, která budou vybavena americkými střelami Hellfire. V roce 2025 se počet těchto dronů zvýší na 12 a o dalších pět let později na 24.

Jak napsala agentura AFP, Francie se tak připojuje ke skupině asi deseti zemí, jež používají ozbrojené drony mimo své území. Patří k nim USA, Británie, Izrael, Turecko a také Írán.

Ministryně obrany Florence Parlyová řekla, že pro nasazení dronů platí naprosto stejná pravidla jako pro stíhací letadla.

Francie informuje o likvidaci radikálů v Africe necelý měsíc po úmrtí 13 francouzských vojáků, kteří zemřeli při srážce dvou vrtulníků při bojové akci. Byla to největší ztráta ve francouzské armádě za téměř 40 let.

V Mali působí Francouzi od roku 2014, kdy se tam islamisté pokusili o převrat. Zde a v několika dalších zemích regionu podnikají francouzští vojáci výpady proti ozbrojencům v rámci protiteroristické operace Barkhane. Nasazeno je v ní 4500 příslušníků armády, desítky letounů a stovky armádních vozidel.

Související

Více souvisejících

Armáda Francie Mali Drony

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy