Jižní Súdán dnes oznámil první případ nemoci covid-19 způsobené novým koronavirem. Africká země doposud patřila mezi několik málo území, ve kterých se zatím nemoc nevyskytla. Etiopie pak oznámila první úmrtí na covid-19.
První potvrzenou nemocnou v Jižním Súdánu je 29letá žena, která přijela do země z Nizozemska přes Etiopii 28. února, řekl na tiskové konferenci viceprezident Riek Machar. Její národnost však nesdělil. Mise Organizace spojených národů (OSN) v zemi ve své prohlášení uvedla, že nakažená je členkou jejího personálu, uvedla agentura AP.
Machar dodal, že ministerstvo zdravotnictví se nyní ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí snaží vysledovat všechny kontakty nakažené. Jižní Súdán se již rozhodl uzavřít bary, noční kluby a obchody vyjma těch, které prodávají potraviny, a doporučil obyvatelům, aby zůstávali doma a dodržovali pravidla sociálního odstupu. Hranice i mezinárodní letiště jsou uzavřené a v zemi platí noční zákaz vycházení.
První obětí koronaviru v Etiopii je 60letá žena, která byla léčená v nemocnici v hlavním městě od 31. března, uvedla ministryně zdravotnictví Lia Tadesseová. Etiopie má 43 potvrzených případů, z toho čtyři vyléčené, upozornila agentura Reuters.
Jižní Súdán je jednou z nejchudších zemí světa a vzpamatovává se z pětileté občanské války, při které zemřelo téměř 400.000 lidí. Na případnou pandemii je tak špatně vybaven.
Související
Papež František se v Jižním Súdánu setkal s vysídlenými dětmi
OSN: Jižní Súdán je nejnebezpečnější zemí pro humanitární pracovníky
Jižní Súdán , Riek Machar , Etiopie , afrika , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 hodinami
Ve Španělsku se srazily rychlovlaky převážející stovky lidí. Nejméně 21 mrtvých a sto zraněných
Aktualizováno včera
Jan Darmovzal je zpět v Česku. Na letišti s ním přistál vládní speciál
včera
Experti nad Trumpovým zájmem o Grónsko kroutí hlavou. Čína a Rusko musí mít obrovskou radost, varuje EU
včera
Letadlo s vězněným Čechem je na cestě domů. V Praze přistane dnes večer
včera
Ukrajinci si do konce války nezatopí? Ruský plán, jak donutit Kyjev ke kapitulaci, znepokojuje experty
včera
Ať si nejprve ověří informace, vzkázal Pavel Macinkovi. Vysvětlil, jak to je s letouny pro Ukrajinu
včera
Zasadí Trump globální ekonomice drtivou ránu? Francie požaduje odvetu, USA se kvůli Grónsku bojí izolace
včera
Vedení ODS je kompletní. Post místopředsedy obhájil Vondra, mezi nově zvolenými je i Červíček
včera
Trump zpoplatní členství v mírové radě pro Gazu. Od států za ni bude chtít neuvěřitelnou částku
včera
Jako slon v porcelánu, zkritizoval Macinka Pavla. Není přitom jasné, jestli Ukrajině vůbec něco slíbil
včera
Vláda zahájí zestátnění ČEZ. Proces má trvat dva roky, tvrdí Havlíček
včera
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
včera
Chameneí označil Trumpa za zločince. Přiznal, že při protestech umírají tisíce lidí
včera
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
včera
Počasí: Do Česka se vrátí silné mrazy, příští týden bude až -15 stupňů
17. ledna 2026 21:59
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
17. ledna 2026 21:14
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
17. ledna 2026 19:58
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
17. ledna 2026 18:41
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno 17. ledna 2026 18:14
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
Jednání o novém vedení ODS na pražském kongresu přineslo zvrat, o kterém se na sjezdu v zákulisí podle informací serveru EuroZprávy.cz spekulovalo celý den. O post statutárního místopředsedy se měla původně utkat dvojice silných kandidátů – senátor Martin Červíček a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Červíček se však na závěr svého nominačního projevu rozhodl z boje odstoupit a vyzval delegáty, aby podpořili jeho soupeře Portlíka.
Zdroj: Libor Novák