Nigérie zničí přibližně milion prošlých dávek vakcín

Nigérie zničí přibližně milion prošlých dávek očkování proti nemoci covid-19, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotní úřady. Senegal očekává, že do konce roku vyhodí přibližně 400.000 prošlých dávek, částečně kvůli krátké době spotřeby.

Nigerijský ministr zdravotnictví Osagie Ehanire minulý týden uvedl, že některé dávky vakcín proti koronaviru darované bohatými západními zeměmi měly zbývající dobu trvanlivosti pouze několik týdnů.

Země přijímala vakcíny s krátkou dobou spotřeby od mezinárodních dárců ve snaze Nigerijcům rychle poskytnout alespoň nějakou úroveň ochrany. V nejlidnatější africké zemi, kde žije více než 200 milionů obyvatel, jsou plně očkována méně než 4 procenta dospělých. Nigérie oznámila, že takové dávky nebude nadále přijímat, protože je nestíhá očkovat.

V Senegalu již vypršela spotřeba u nejméně 200.000 dávek vakcín a dalším 200.000 dávek vyprší do konce prosince, protože v zemi je o ně příliš malý zájem.

Senegal, kde žije téměř 17 milionů obyvatel, zaznamenal více než 74.000 případů covidu-19 a 1886 souvisejících úmrtí. Šíření nákazy zpomalilo poté, co třetí vlna v červenci vyvolala velký zájem o očkování proti koronaviru. Poptávka od té doby ale poklesla.

Senegalští zdravotníci podle údajů Reuters dosud podali téměř dva miliony dávek, což stačí k plnému proočkování pouze asi 5,9 procenta populace.

Součástí problému je také v Senegalu krátká trvanlivost vakcín, které přicházejí od dárců, mezi něž patří Spojené státy a Čína. Senegal odmítá přijímat vakcíny s dobou použitelnosti kratší než tři měsíce, ale i to působí potíže.

Ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) pro vakcíny Kate O'Brienová nicméně uvedla, že v zemích, které dostávají dávky prostřednictvím v programu COVAX, je podíl vyhozených dávek menší než v mnoha zemích s vysokými příjmy.

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

Europoslanec Zdechovský připravil rezoluci odsuzující masakr křesťanů v Nigérii. Hlasovat se bude ve čtvrtek

Evropský parlamentu bude ve čtvrtek na svém plenárním zasedání hlasovat o rezoluci odsuzující masakr křesťanů v nigerijském státě Plateau, ke kterému došlo během Vánoc minulého roku. Při brutálním útoku zemřelo přes dvě stě křesťanů. Usnesení připravil za Evropskou lidovou stranu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jenž se dlouhodobě zabývá otázkou pronásledování a perzekuování křesťanů ve světě. 

Více souvisejících

Nigérie očkování

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy