Právníci OSN vyzývají Nigérii, aby nepopravila zpěváka kvůli "rouhačské písni"

Právní experti Organizace spojených národů žádají Nigérii, aby propustila 22letého zpěváka, který byl odsouzen k smrti za rouhačskou píseň. Dnes o tom informuje agentura Reuters. Ta rovněž uvedla, že lidé rozzuření zpěvákovou písní v březnu podpálili dům, kde žije jeho rodina.

"Hudba není zločin," uvádí se ve společném prohlášení právních expertů OSN k případu zpěváka jménem Yahaya Aminu Sharif. Toho minulý měsíc odsoudil ve městě Kano soudem, který uplatňuje muslimské právo. Hudebník píseň nahrál a sdílel prostřednictvím služby WhatsApp.

UN experts call for immediate release, & protection of, Yahaya Sharif-Aminu, 22: “application of the death penalty for #artistic expression...is a flagrant violation of international #HumanRights law, as well as of #Nigeria ’s constitution” https://t.co/SMhVq2h5zF #music pls RT pic.twitter.com/07YFRnCQj3

— @UNSRCulture (@UNSRCulture) September 28, 2020

"Uplatňování trestu smrti za umělecký projev nebo za sdílení písně na internetu je jasným porušením mezinárodních zákonů o lidských právech i nigerijské ústavy," uvedla zvláštní zpravodajka pro kulturní práva Karima Bennouneová.

Právní experti uvedli, že Nigérie by trest smrti nad zpěvákem měla zrušit a zajistit jeho bezpečnost po dobu, než bude vyřízeno jeho odvolání proti verdiktu.

Mluvčí justičního úřadu ve státě Kano uvedl, že mu není známo, že zpěvák podal odvolání. Pod tento úřad spadají jak civilní soudy, tak i ty, které se řídí právem šaría.

Nedávno vzbudil pozornost případ, kdy soud ve státě Kano poslal na deset roků do vězení 13letého chlapce za rouhačské výroky pronesené během hádky. Rozsudek kritizovali ochránci lidských práv i dětský fond OSN UNICEF. Ředitel muzea v někdejším nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim Piotr Cywiński a desítky dalších dobrovolníků se nabídli, že se o chlapcův trest "podělí".

Nigérii na jihu obývají křesťané a na severu muslimové. Ve 12 z 36 nigerijských států se uplatňuje v justici právo šaría. Podle Reuters jsou tresty smrti za rouhačství neobvyklé. Soud je naposledy vyměřil před pěti lety devíti stoupencům jedné muslimské sekty, vykonány ale ještě nebyly.

Související

Povodně, ilustrační fotografie

Rozsáhlé záplavy v Nigérii mají na svědomí stovky mrtvých a milion evakuovaných

Rozsáhlé záplavy, s nimiž se potýká Nigérie od začátku léta, nepřežilo 603 lidí. Domovy kvůli tomu muselo opustit 1,3 milionu občanů ve 33 z 36 nigerijských států. Zaplaveno a poškozeno je 340.000 hektarů půdy, což zhorší zásobování potravinami. Prezident Muhammadu Buhari vyzval podle agentury AP patřičné úřady, aby se snažily obnovit normální situaci.
Ilustrační fotografie.

Evropská unie usiluje o dodatečné dodávky plynu z Nigérie

Evropská unie usiluje o dodatečné dodávky plynu z Nigérie. Uvedl to náměstek generálního ředitele energetického odboru Evropské komise Matthew Baldwin, který tento týden jednal s nigerijskými představiteli. EU se nyní v souvislosti s válkou na Ukrajině snaží zbavit závislosti na ruském plynu.

Více souvisejících

Nigérie OSN Yahaya Aminu Sharif (zpěvák) Trest smrti islám Hudba Věznice

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 37 minutami

Aktualizováno před 46 minutami

Aktualizováno před 59 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 1 hodinou

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 2 hodinami

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jarní počasí se odmlčí až po víkendu. Dnes hrozí bouřky

Až po víkendu má přijít meteorology slibované ochlazení, takže dnes a zítra bude v Česku ještě panovat jarní počasí se vším všudy. Maxima dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhnou 15 stupňů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy