Rozsáhlé záplavy v Nigérii mají na svědomí stovky mrtvých a milion evakuovaných

Rozsáhlé záplavy, s nimiž se potýká Nigérie od začátku léta, nepřežilo 603 lidí. Domovy kvůli tomu muselo opustit 1,3 milionu občanů ve 33 z 36 nigerijských států. Zaplaveno a poškozeno je 340.000 hektarů půdy, což zhorší zásobování potravinami. Prezident Muhammadu Buhari vyzval podle agentury AP patřičné úřady, aby se snažily obnovit normální situaci.

Potíže má několik zemí západní a střední Afriky. Kočovníci v Čadu uhýbají se stády dobytka před zaplavenou půdou a nemají pro zvířata dostatek pastvin. Čad zažívá nejvydatnější období dešťů za 30 let, v Nigérii jde o desetileté maximum. Čadská metropole Ndjamena je na mnoha místech dostupná jen na člunech. Podle agentury Reuters jde o důsledky klimatických změn. V Čadu hrozí hlad pěti z 16 milionů obyvatel.

Nigerijské úřady viní sousední Kamerun, že ke katastrofě přispělo upuštění vody z kamerunské přehrady Lagdo. Nigerijci nebojují jenom se záplavami, ale brání se také radikálním skupinám, které působí hlavně na severu; kvůli bojům těchto jednotek odešly z domovů tři miliony lidí.

Ohroženy jsou i další země oblasti, Středoafrická republika, Gambie, Sv.Tomáš a Princův ostrov i Sierra Leone. Světový potravinový program (WFP) zahájil tříměsíční program pomoci pro 127.000 nejohroženějších občanů. V mnoha zemích stále stoupají ceny potravin - v Nigérii, Nigeru a Ghaně se ceny kukuřice zvedly o 106, respektive 78 a 42 procent, rychle také rostou ceny rýže. WFP letos poskytl pomoc za 9,4 milionu dolarů (237 milionů korun) a do příštího března potřebuje získat 15 milionů dolarů, aby pomohl oslabeným komunitám.

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

Europoslanec Zdechovský připravil rezoluci odsuzující masakr křesťanů v Nigérii. Hlasovat se bude ve čtvrtek

Evropský parlamentu bude ve čtvrtek na svém plenárním zasedání hlasovat o rezoluci odsuzující masakr křesťanů v nigerijském státě Plateau, ke kterému došlo během Vánoc minulého roku. Při brutálním útoku zemřelo přes dvě stě křesťanů. Usnesení připravil za Evropskou lidovou stranu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jenž se dlouhodobě zabývá otázkou pronásledování a perzekuování křesťanů ve světě. 

Více souvisejících

Nigérie Povodně

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy