Ve Rwandě objeven masový hrob z dob genocidy, může v něm být až 30 tisíc těl

Ve Rwandě se našel masový hrob, ve kterém by podle místních úřadů mohlo být až 30.000 mrtvých, informuje agentura AP. V úterý si země bude připomínat 26 let od genocidy, při které bylo zmasakrováno na 800.000 obyvatel Rwandy.

Objev hrobu je podle agentury AP jednou z nejvýznamnějších událostí posledních let, zatím z něj bylo vyzvednuto 50 těl. Práce komplikují opatření proti koronaviru.

Hrob se nachází ve vodní přehradě na východě země. Nyní probíhá její vysoušení a postupná exhumace těl, která by měla být následně pohřbena, řekl představitel organizace Ibuka sdružující přeživší a pozůstalé obětí. Úterní výročí genocidy budou připomínat média, shromáždění jsou však kvůli koronaviru zakázána.

Při genocidě ve Rwandě, která vypukla v noci na 7. dubna 1994 a skončila 18. července 1994, hutuští extremisté za 100 dní zavraždili na 800.000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů, kteří se Tutsie pokoušeli chránit. Přibližně 2,7 milionu lidí uprchlo ze svých domovů. Zabito bylo podle odhadů 20 procent obyvatel země a asi 70 procent rwandských Tutsiů.

Lidé, kteří byli odsouzení za genocidu, se po uplynutí trestu postupně vracejí z vězení a poskytují nové informace o poloze masových hrobů. Na přítomnost nově nalezeného hrobu zároveň upozorňovali i místní obyvatelé.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 

Více souvisejících

Rwanda genocida afrika

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 10 minutami

před 31 minutami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jako z hollywoodského trháku. Trosečníky na ostrově zachránil nápis z palmových listů

Americká pobřežní stráž ohlásila úspěšnou záchranu tří trosečníků, kteří uvízli na opuštěném ostrově v západní části Tichého oceánu. Piloti letadla amerických námořních sil je lokalizovali díky nápisu "HELP" z palmových listů.  Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy