Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

Rusesabagina se narodil 15. června 1954 v Muhanze. Hrdinou se stal díky práci v cestovním ruchu, kdy byl nejprve asistentem ředitele v Hôtel des Mille Collines a následně i ředitelem Hôtel des Diplomates v hlavním městě Kigali. V roce 1994 jako dočasný správce Mille Collines zachránil příslušníky Tutsiů i  Hutuů před radikály z hutuských milic Interahamwe.

Konkrétně poskytl útočiště více než 1200 uprchlíkům. V hollywoodském snímku Hotel Rwanda z roku 2004 byl zobrazen jako člověk, který sehrál v záchraně uprchlíků klíčovou úlohu. Někteří kritici ale tvrdí, že jeho činy byly pro potřeby filmu zveličeny. Film byl nicméně nominován na Oscara. 

V posledních letech se však dostal do potíží kvůli ostré kritice prezidenta Paula Kagameho. Například ve videu z roku 2018 dokonce vyzval ke změně vlády v rodné zemi. Brzy následovala odveta. 

Rusesabagina v roce 2020 zmizel v Dubaji během návštěvy Spojených arabských emirátů, aby se o několik dní později objevil v poutech ve Rwandě. Soud ho v září 2021 odsoudil ke 25 letům vězení kvůli působení v organizaci, která se staví proti vládě. Rusesabagina veškerá obvinění odmítl a proces označil za politicky motivovaný.

Loni v březnu byl však propuštěn z vězení na nátlak Spojených států amerických, kde dostal povolení k trvalému pobytu. 

Při genocidě ve Rwandě, která vypukla v dubnu 1994, zmasakrovali hutuští extremisté za sto dní na 800 tisíc menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů a asi 2,7 milionu lidí muselo před násilím uprchnout z domovů.

Související

Více souvisejících

Paul Rusesabagina (Rwanda) Rwanda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy