Hrdina Hotelu Rwanda, Paul Rusesabagina přiletěl do USA

Paul Rusesabagina, kterého proslavil film Hotel Rwanda o genocidě v této africké zemi, přiletěl do Spojených států. Ve středu o tom informoval bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan. 

Tento kritik vlády v Kigali byl minulý týden propuštěn z vězení, kam ho soud předloni poslal na 25 let vězení za terorismus.

Sullivan oznámil, že Rusesabagina "se shledal s příbuznými a přáteli, kteří na tento den dlouho čekali". "Jsem vděčný těm, kdo spolupracovali s rwandskou vlády na tom, aby toto bylo možné," dodal. Rusesabagina se mohl vrátit do Spojených států, kde má povolení k trvalému pobytu, poté, co jeho propuštění nařídil rwandský prezident Paul Kagame. Britská BBC uvádí, že na Rwandu kvůli jeho věznění vyvíjely dlouhodobě nátlak Spojené státy, jednání o osvobození Rusesabaginy zprostředkoval Katar.

Při genocidě ve Rwandě v roce 1994 Rusesabagina, který tehdy pracoval jako manažer hotelu, poskytl útočiště více než 1200 tutsijským a hutuským uprchlíkům. V hollywoodském snímku z roku 2004 byl zobrazen jako člověk, který sehrál v záchraně uprchlíků klíčovou úlohu. Někteří kritici ale tvrdí, že jeho činy byly pro potřeby filmu zveličeny.

V posledních letech ostře kritizoval prezidenta Kagameho a ve videu zveřejněném v roce 2018 vyzval ke změně vlády. Rusesabagina zmizel v roce 2020 v Dubaji při návštěvě Spojených arabských emirátů a o několik dní později se objevil v poutech ve Rwandě. Soud ho v září 2021 odsoudil ke 25 letům vězení kvůli působení v organizaci, která se staví proti vládě prezidenta Kagameho. Rusesabagina veškerá obvinění odmítl a proces označil za politicky motivovaný.

Při genocidě ve Rwandě, která vypukla v dubnu 1994, zmasakrovali hutuští extremisté za 100 dní na 800.000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů a asi 2,7 milionu lidí muselo před násilím uprchnout z domovů.

Související

Více souvisejících

Paul Rusesabagina (Rwanda) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy