Americká armáda úspěšně otestovala hypersonickou střelu ARRW. Rychlost zvuku překonala pětkrát

Americké vzdušné síly úspěšně provedly zkoušku hypersonické zbraně odpalované ze vzduchu. Podle agentury Reuters se jednalo o raketu typu ARRW.

Americké síly otestovaly hypersonickou střelu ARRW s pomocí bombardéru B-52, který startoval z vojenské základny na tichomořském ostrově Guam.

Přestože vzdušné síly v prohlášení zkoušku označily za úspěšnou, nezmínily rychlost, kterou raketa letěla. V minulosti systém ARRW dosáhl rychlosti převyšující pětkrát rychlost zvuku.

Hypersonické zbraně lze díky rychlosti a manévrovatelnosti těžko stopovat a sestřelit, přičemž Spojené státy nejsou jedinou zemí, která je vyvíjí.

Rusko podle Reuters už použilo hypersonické zbraně proti cílům na Ukrajině. Zkoušky tohoto typu zbraní podle nejmenovaných amerických představitelů provedla i Čína. Peking však takové zbraňové zkoušky loni v říjnu popřel.

Raketa ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon) je hypersonická zbraň vyvíjená Spojenými státy. Jedná se ze vzduchu odpalovanou raketu schopnou dosáhnout nadzvukových rychlostí a operovat v hypersonickém prostředí, což znamená, že dokáže letět rychlostí nad pěti násobkem rychlosti zvuku (Mach 5) a vyšší.

Cílem vývoje rakety ARRW je poskytnout Spojeným státům schopnost rychle a efektivně reagovat na hrozby a cíle v dnešním rychle se měnícím bezpečnostním prostředí.

Raketa ARRW má být schopna nést konvenční i jaderné hlavice a být využita k různým misím, včetně útoků na pozemní cíle, lodě nebo infrastrukturu nepřítele.

Jedná se o součást širšího úsilí Spojených států v oblasti vývoje hypersonických zbraní, které se stávají důležitou součástí moderní vojenské technologie a strategie. 

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.
Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) hypersonická střela ARRW B-52 Stratofortresses

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy