Washington - Americké úřady daly společnosti British Petroleum (BP) 72hodinové ultimátum na to, aby představila svůj plán na odstranění ropy uniklé z jejího vrtu v Mexickém zálivu. Informovala o tom ve středu stanice CNN.
„BP musí předvést plány na nepřetržité shromažďování ropy včetně alternativních způsobů a musí stanovit předpokládané datum dokončení prací do 72 hodin od přijetí tohoto dopisu,“ uvádí kontradmirál pobřežní stráže James Watson v dopise odeslaném v úterý.
Ve středu také americký ministr vnitra Ken Salazar oznámil, že společnost vyzve, aby nahradila ušlé zisky všem pracovníkům, jichž se dotkne šestiměsíční zákaz těžby ropy v moři vyhlášený vládou po havárii plošiny Deepwater Horizon.
BP ve středu oznámila, že se jí za celé úterý podařilo odčerpat asi 15,000 barelů ropy z poškozeného vrtu, což za pět dní představuje více než 57,000 barelů a je to tedy dosud nejúspěšnější pokus o zastavení katastrofy.
Denně přitom do moře unikne asi 12 až 19 tisíc barelů ropy, podle jednoho odhadu dokonce až 25 tisíc barelů.
Společnost navíc čelí dalšímu problému - kapacita lodě, do níž ropu z vrtu odvádí, je skoro vyčerpaná. BP proto plánuje ropu přemístit na čluny nebo další lodě a odvézt na břeh. Do poloviny června pak plánuje vylepšit systém odčerpávání ropy.
BP však spoléhá především na dva pomocné vrty, které by měly únik ropy zastavit úplně. První z nich ale bude připraven až v srpnu.
Odhady množství ropy, které od nehody plošiny Deepwater Horizon uniklo do Mexického zálivu, se liší. Odborníci hovoří o 76 milionech, jiné dohady uvádějí až 170 milionů litrů ropy.
Ropná skvrna už zasáhla pobřeží čtyř amerických států – Louisiany, Mississippi, Alabamy a Floridy. V jedné třetině amerických vod Mexického zálivu je zakázán lov ryb. Ropa ničí faunu i flóru zálivu, rozsah škod na životním prostředí zatím nelze odhadnout.
BP za dobu krize utratila za reklamu, která má vylepšit její image, 50 milionů dolarů (zhruba 1,1 miliardy korun). Ve středu navíc skoupila všechny odkazy kontextové reklamy společnosti Google související s ropnou skvrnou, což má také pomoci její image. Do pokusů únik ropy zastavit a do čištění moře a pobřeží firma vložila více než miliardu dolarů (zhruba 26 miliard korun).
Plošina Deepwater Horizon, kterou si BP pronajímala od firmy Transocean, explodovala 20. dubna. Při nehodě zahynulo 11 lidí. Ekologické dopady jsou již nyní katastrofální. BP se snažila rozptýlit ropnou skvrnu pomocí chemikálií, místo toho ale znečištění pouze dostala pod hladinu. Američtí vědci oznámili, že v Mexickém zálivu jsou kromě obří ropné skvrny na vodní hladině také nejméně tři "podmořské" skvrny o délce několika kilometrů.
Související
Lodě se ani po uzavření míru do Hormuzského průlivu neženou
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
ropa , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
před 2 hodinami
Naprášili ho. Bývalý princ Andrew po měsících v ústraní vyrazil mezi lidi
před 3 hodinami
Zelenskyj zmínil, co všechno zvládne Ukrajina. V jedné věci požádal o pomoc
před 4 hodinami
Trumpovo sdělení se nemění. Češi mají falešný pocit bezpečí, uvedl Pavel
před 5 hodinami
Le Penová je vinna, dostala náramek. Ve volbách ale kandidovat může
před 6 hodinami
Ministerstvo pro místní rozvoj zasáhlo náhlé úmrtí náměstka ministryně
před 6 hodinami
Další čínská provokace. Japonci nařkli Peking z porušování mezinárodního práva
před 7 hodinami
Začala výluka na hlavním železničním koridoru. Cestující musí počítat se zpožděním
před 8 hodinami
Suché a větrné počasí znepokojuje meteorology. Platí staronová výstraha
před 9 hodinami
Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem
před 10 hodinami
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
před 10 hodinami
Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO
před 11 hodinami
Zemřel uznávaný psycholog a manželský poradce Petr Šmolka
před 12 hodinami
Babiš a spol. odlétají na summit. Macinka popřál Pavlovi, ať si to užije
před 13 hodinami
Tropické počasí si vzalo pauzu. Kdy se vrátí vedra?
včera
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
včera
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
včera
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
včera
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
včera
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
Britové vyslali stíhačky k ruskému průzkumnému letounu, který se opakovaně přiblížil ke skupině lodí britského námořnictva v Norském moři. Podle stanice BBC o tom informovalo britské ministerstvo obrany.
Zdroj: Lucie Podzimková