Mexický záliv budou čistit od ropy odstředivky Kevina Costnera

Washington - Výrobky společnosti, kterou vede americký herec Kevin Costner, pomohou vyčistit Mexický záliv od ropy. Costner dodá britské ropné firmě BP 32 odstředivek, které mají oddělovat mořskou vodu od ropy, píše v úterý webový portál New York Daily News.

"Nejedu na bílém koni. Nejsem v téhle věci zachráncem. Řekl bych ale, že mohu zachraňovat životy," prohlásil Costner, držitel dvou Oscarů za film Tanec s vlky, při slyšení na půdě amerického Kongresu.

Costner nabízí centrifugy označené výrobním názvem V20, které jsou schopny oddělit 99 procent ropy od mořské vody. Prodává je za půl milionu dolarů, to je přes deset milionů korun. Denně jsou prý tyto přístroje schopny přefiltrovat přes 300 000 litrů znečištěné vody.

Americký herec a producent před 15 lety investoval do vývoje odstředivek, které konstruoval jeho bratr.

Costnera, který se angažuje v ochraně životního prostředí, k tomu přiměla ekologická katastrofa po ztroskotání ropného tankeru Exxon Valdez v roce 1989 na Aljašce.

"Kdyby dvacet mých dvacítek byly na místě havárie tankeru Exxon Valdez, devadesát procent ropy by se dalo zachytit během jednoho týdne," řekl Costner.

BP testovala Costnerův vynález počátkem letošního roku. Tehdy však test skončil pro herce špatně, protože jeho stroj z vody a ropy vytvořil kašovitou hmotu. Tento problém byl ale podle Costnera už vyřešen.

BP teď z poškozeného vrtu na dně Mexického zálivu odčerpává na 18 tisíc barelů ropy za den. Tento týden by měla odsávat o 10 tisíc barelů více. V červenci se těžaři chystají množství odčerpávané suroviny zdvojnásobit. Očekávají, že poté, co na vrt umístí zařízení "hard cap", což se dá přeložit jako "pevné víko", budou moci zachytit až 50 tisíc barelů (téměř osm milionů litrů) ropy denně, tedy téměř všechnu surovinu.

Plošina Deepwater Horizon, kterou si BP pronajímala od firmy Transocean, explodovala 20. dubna. Od té doby do moře unikly stovky milionů litrů ropy.

BP se snažila rozptýlit ropnou skvrnu pomocí chemikálií, místo toho ale znečištění pouze dostala pod hladinu. Američané oznámili, že v Mexickém zálivu jsou kromě obří ropné skvrny na vodní hladině také nejméně tři "podmořské" skvrny o délce několika kilometrů.

Ropná skvrna už zasáhla pobřeží čtyř amerických států - Louisiany, Mississippi, Alabamy a Floridy. V třetině amerických vod Mexického zálivu je zakázán lov ryb. Je to nejmasivnější únik ropy v dějinách Spojených států, horší než ropná katastrofa po ztroskotání tankeru Exxon Valdez.

Související

Více souvisejících

ropa Kevin Costner

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 30 minutami

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 8 hodinami

před 8 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Počasí bude o víkendu teplé, ale deštivé

Nadcházející víkend bude sice teplý, podle ČHMÚ.cz ale také deštivý. Přesto naměříme až 26 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy