New York - Americký televizní producent a scénárista Sam Simon, spolutvůrce animovaného seriálu Simpsonovi, zemřel v neděli ve věku 59 let. V Los Angeles to dnes oznámil jeho agent. Simon, který pět let bojoval s rakovinou, se kromě filmu intenzivně věnoval charitě a sociální práci.
Simon stál u zrodu legendárního seriálu v roce 1989 a je považován za tvůrce některých jeho hlavních postav. Ještě před prací na Simpsonových se podílel na scénářích pro televizní seriál Taxi nebo pro televizní varietní pořad stanice Fox Show Tracey Ullmanové. Právě v něm se v roce 1987 poprvé Simpsonovi krátce objevili. Za jejich stvořitele je Simon považován spolu s Američany Mattem Groeningem a Jamesem Brooksem.Po čtyřech sériích animovaného filmu Simon v roce 1993 tvůrčí tým opustil a začal se věnovat charitě. Vytvořil dobročinnou nadaci, která se zaměřuje na péči o psy z útulků a na jejich výcvik pro pomoc postiženým. V Los Angeles Simon založil potravinovou banku.Podle umělcova agenta Andyho Patmana Simon krátce před smrtí odkázal svůj majetek humanitárním a dobročinným organizacím.Seriál Simpsonovi, který se na českých obrazovkách objevil poprvé v roce 1993, baví diváky už sedmadvacátou sezónu. Zatím bylo natočeno 562 epizod.
Související
RECENZE: Rozčarování od tvůrce Simpsonů šlape na plyn, ale občas mu dochází pára
Simpsonovi se projeli českou tramvají. V USA ji mají ve dvou městech
Simpsonovi , Sam Simon (scénárista)
Aktuálně se děje
před 30 minutami
StarDance nevynechá ani tentokrát. Prágr je posledním potvrzeným účastníkem
před 1 hodinou
Tenistce Vondroušové hrozí velký problém. Může dostat až čtyřletý trest
před 1 hodinou
Daňová přiznání už jsou přijímána jen elektronicky. Čas máte do začátku května
před 3 hodinami
Primátorka Vaňková po volbách nebude pokračovat. Musela na několik operací
před 4 hodinami
S diskařem Bugárem se loučili Šebrle, Kratochvílová či Fibingerová
před 5 hodinami
Pátrání po exmanželce bývalého prince Andrewa je u konce. Našli ji v zahraničí
před 6 hodinami
Klempíř prozradil, co si myslí o StarDance v ČT. Argumenty ministra ale pokulhávají
před 6 hodinami
Trumpovi dochází trpělivost. Írán opět varoval před ničivými americkými útoky
před 7 hodinami
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
před 8 hodinami
Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče
před 9 hodinami
Hormuzský průliv zůstává uzavřen. Dva tankery se přes Íránce nedostaly
před 10 hodinami
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
před 10 hodinami
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
před 11 hodinami
Šestá osoba je ve vazbě kvůli teroristickému útoku v Pardubicích
před 12 hodinami
Tragédie v Kyjevě. Muž zastřelil několik lidí, zlikvidovala ho policejní zásahovka
před 13 hodinami
Nedělní počasí bude deštivé i bouřlivé, upozornili meteorologové
před 13 hodinami
Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán
Aktualizováno včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
včera
Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků
včera
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
Již je jasné, že po letošním mistrovství světa v hokeji nebude na lavičce národního A-týmu pokračovat realizační tým v čele s Radimem Rulíkem. Kouč, který v roce 2024 dokázal s reprezentací po letech vyhrát světový šampionát, jenž se tehdy navíc konal v Praze, minulý měsíc oznámil, že u reprezentace po MS pokračovat nehodlá. Od té doby tak prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik hledal Rulíkova nástupce a nakonec je našel. Ve čtvrtek, kdy začala příprava na blížící se světový šampionát ve Švýcarsku, na tiskové konferenci potvrdil, že novými trenéry se od příští sezóny stanou Zdeněk Moták a Pavel Gross.
Zdroj: David Holub