RECENZE: Rozčarování od tvůrce Simpsonů šlape na plyn, ale občas mu dochází pára

O Simpsonech, žlutých postavičkách z města Springfield, nebo o futuristické Futuramě slyšel snad každý. Jejich tvůrce Matt Groening si před několika lety odskočil pod křídla streamovací služby Netflix, pro kterou stvořil animovaný seriál Rozčarování, který ukazuje jedno potrhlé království.

Princezna Tiabeanie je v širokém okolí známá jen jako Bean a je všechno jiné, jen ne spořádaná následnice trůnu. S radostí holduje alkoholu, hazardu a nebojí se ani laškování s poddanými. Ovšem divokým radovánkám byl záhy konec, protože se její království ocitlo na pokraji zhroucení.

Třetí série navazuje na konec druhé řady přesně ve chvíli, kdy jsme Bean opustili. Nechybí ani tradiční souputníci, elf Elfo a osobní démon Luci. Tentokrát se v království Dreamland příliš neohřejeme, protože těžiště příběhu se tentokrát přesunuje do Steamlandu – viktoriánskou Anglií inspirované země, která je inspirovaná steampunkem.

Oproti klasickým sitkomům a komediálním seriálům je stopáž Rozčarování delší zhruba o deset minut, ovšem délka jednotlivých dílů se dosti liší. Delší formát by měl nabídnout větší prostor pro vyprávění příběhu, ale ne vždy se to seriálu daří. Již v předchozí sérii byl patrný směr, kterým chce Rozčarování jít. Snahou autorů je rozvíjet příběhovou stránku, zatímco klasické hláškování a vtípky jdou trochu stranou.

Bohužel se v této sérii nedostalo tolik pozornosti známým postavám, což je trochu škoda, protože ani charakterová linie princezny se nedočkala tak velkého progresu, jak by bylo záhodno.

Rozčarování těží z hezké moderní animace, která se drží zaužívaný postupů, ale nebojí se progresivního přístupu a variací, jež dokážou zalahodit oku. Ostatně vizuální design je silnou devízou seriálů, ale je pravdou, že nemusí zdaleka sednout každému. Navíc určitá vizuální kontinuita se staršími seriály od Groeninga již může určité diváky nudit. Nicméně celkově lze říct, že vizuální pojetí je stále nadstandartní.

Třetí řada Rozčarování rozhodně nezklamala a ukazuje, že tvůrci seriálu mají stále dost nápadů, a náměty na nové lokace, do nichž se Bean vydává. Po příběhové linii to již taková sláva není a z nastolených situací by šlo vytáhnout mnohem více. Občas chybí přímější tah na bránu, jindy zase není fór zcela dotažený nebo je nějaká pointa vyprávěna zbytečně polopaticky. Ovšem celkově si seriál stále drží slušnou kvalitu a stojí za shlédnutí.

Celkové hodnocení: 70 %

Disenchantment (3. série 2021)

Hrají: Eric André, Nat Faxon, Abbi Jacobson, Matt Berry, Lucy Montgomery, John DiMaggio, Noel Fielding, Rich Fulcher, David Herman, Maurice LaMarche, Tress MacNeille, Billy West, Lauren Tom, Sharon Horgan, Chris Vallance, Laura Dickinson, Phil LaMarr, Jeny Batten

Tvůrci: Matt Groening, Josh Weinstein

Režie: Dwayne Carey-Hill, Frank Marino, Wesley Archer, David Au, Ira Sherak, Peter Avanzino, Brian Sheesley, Albert Calleros, Edmund Fong

Scénář: Josh Weinstein, David X. Cohen, Rich Fulcher, Bill Oakley, Reid Harrison, Eric Horsted, Patric M. Verrone, Shion Takeuchi, Jeff Rowe, M. Dickson, Andrew Burrell, Adam Briggs, Jeny Batten, Jamie Angell

Hudba: Mark Mothersbaugh

USA / Netflix / 22-36 min / animovaný, dobrodružný, komedie

Související

Tramvaj Škoda 10T v ulicích amerického Portlandu. (autor: Cacophony)

Simpsonovi se projeli českou tramvají. V USA ji mají ve dvou městech

Lidé si častokrát myslí, že o Česku Američané nic neví a že si jej maximálně pletou s Čečenskem. Animovaný seriál Simpsonovi ale tento mýtus vyvrací. Rodinka se totiž ve městě Portland svezla českou tramvají Škoda 10T, která v něm jezdí. Nejde ale zdaleka o jediný symbol naší vlasti zastoupený v seriálu.
Simpsonovi - díl s Michaelem Jacksonem

Michael Jackson musí zmizet? Tvůrci Simpsonových smažou díl, kde se zpěvák objevil

Dokument Leaving Neverland (Na odchodu z Neverlandu) o králi popu Michaelu Jacksonovi dál budí vášně. BBC Radio 2 už v souvislosti se snímkem, ve kterém dvojice mužů popisuje, jak je zesnulý zpěvák sexuálně zneužíval, oznámilo, že nebude hrát Jacksonovy písně. Teď navíc zmizí díl populárního seriálu Simpsonovi, kde se Jackson objevil.

Více souvisejících

Simpsonovi seriál Rozčarování Netflix recenze tv seriály seriály

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 29 minutami

před 45 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20

Druhý den po sobě počasí trápilo řidiče. Teploty zejména v noci a k ránu místy klesly hluboko pod nulu, na řadě silnic leží vrstva sněhu, a některé jsou kluzké. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy