Washington - Ve městě Summerville v Jižní Karolině se dnes sešly stovky lidí na pohřbu černocha Waltera Scotta (†50), kterého minulý víkend zastřelil bělošský policista Michael Slager. Ten byl v úterý obviněn z vraždy. Video, na němž je zásah strážníka zachycen, obnovilo debaty o chování policie k černošskému obyvatelstvu v USA.
Smuteční ceremonie začala v 11:00 místního času (17:00 SELČ) a byla přístupná veřejnosti. "Dnešek je velmi smutným dnem," uvedl jeden z účastníků pohřbu, reverend James Johnson.
Zdroj: YouTubeIncident původně začal jako běžná silniční kontrola, neboť si policie všimla nefunkčního brzdového světla u Scottova auta. Řidiče zastavil Slager: oba muži spolu nejprve diskutovali a poté se policista vrátil do hlídkového vozu. Řidičovi černého Mercedesu prý řekl, aby zůstal ve svém autě. Scott však po chvíli začal utíkat a policista ho střelil osmkrát do zad.
Podle některých spekulací je možné, že se Scott snažil před policistou utéct kvůli dluhu na výživném, za který v Jižní Karolíně hrozí vězení, dokud pohledávka není splacena. Zastřelený muž v minulosti sloužil u pobřežní stráže a v trestním rejstříku neměl žádný záznam o násilných činech. Nicméně podle místního listu The Post and Courier byl v minulosti asi desetkrát zatčen, hlavně kvůli neplacení výživného a za to, že se nedostavoval k soudním slyšením.
Související
Policejní brutalita? Bílý strážník zastřelil černocha. Objevilo se nové VIDEO
Walter Scott (zastřelený černoch) , Policie USA , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Právo na opravu je tady. Rozbité spotřebiče už nemusíte vyhazovat, výrobci je musí opravit
před 2 hodinami
Ukrajina sestřelila od začátku války téměř půl milionu ruských raket a dronů
před 3 hodinami
Nůžky se rozevírají. Kongo čelí masivnímu šíření eboly, Uganda hlásí úspěšné zvládnutí nákazy
před 4 hodinami
Bílý dům se opřel do Sáncheze. Pokud chcete proti Španělsku zakročit, podpoříme vás, vzkázal Evropě
před 5 hodinami
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
před 7 hodinami
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
včera
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
V Česku se očekává dosažení nejhoršího stavu hydrologického sucha od konce roku 2022, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Počasí v tom hraje zásadní roli, zvlášť když momentálně panuje již druhá vlna tropických veder během letošního léta.
Zdroj: Jan Hrabě