Washington – Edward Snowden, bývalý zaměstnanec americké zpravodajské služby CIA, proslul zejména vynesením tajných informací o sledování telefonů a elektronické komunikace. Jak uvedl britský deník The Guardian, Snowden nyní napsal předmluvu ke knize „The Assassination Complex“, která pojednává o dronových válkách.
„Bojí se nás"
Snowden ve své předmluvě uvádí, že fakt, že jsou v dnešní společnosti stále nutní informátoři – lidé jako on, kteří jsou ochotni riskovat vlastní bezpečí, aby odhalili nekalé praktiky vlád a dalších institucí – svědčí o tom, že ani reformy a další opatření tuto skutečnost jen tak nezmění.
„Ale lidé, kteří tyto nekalé činy provozují, musí žít se strachem, že pokud se budou angažovat ve věcech, které nejsou v souladu s duchem společnosti – že pokud i jediný člověk se rozhodně ukončit mašinérii bezpráví – budou za to muset nést zodpovědnost," uvádí dále Snowden.
„Komu jste věrní?"
Snowden dále varuje, že ne každý únik informací znamená, že bude někdo za něco trestán. Některé jsou umožněné nebo dokonce žádoucí samotnými politiky – například aby poškodili své politické odpůrce.
Zdůrazňuje, že je důležité, aby si lidé uvědomovali, že jako veřejní činitelé slouží především veřejnosti, nikoliv vládě.
„Když před sebou máte důkaz, ... že vláda porušuje ústavu a ničí ideály, ve které tak pevně věříte, musíte učinit rozhodnutí. Když vidíte, že program nebo politika nejsou v souladu s přísahami a povinnostmi, které máte vůči společnosti a sami sobě, pak ta přísaha a ta zodpovědnost nemůže spolu s tím programem existovat. Čemu jste věrnější?" ptá se Snowden.
„Nás je více"
Pro lidi, kteří by jako on chtěli odhalit nějaké tajné informace, Snowden vzkazuje, že než tak učiní, musí si být jisti, že jejich odhalení bude mít nějaký efekt na veřejné blaho. Dodává, že se z odtajňování informací stal „akt politického odporu", které je ze své podstaty radikální, ale ne extrémistický.
„Jedinci, kteří činí tato odtajnění, mají tak silný názor na to, co viděli, že jsou ochotni riskovat své životy a svobodu. Vědí, že my, lidé, jsme v konečném důsledku nejsilnějším a nejspolehlivějším kontrolním systémem vlády."
„Lidé zasvěcení do dění v nejvyšších vládních kruzích mají neobyčejné možnosti, neobyčejné zdroje, obrovský přístup ke vlivu a monopol na násilí, ale ve finálním součtu je jen jedna osoba, na které záleží: občan jako jedinec," uvádí Snowden a dodává: „A nás je mnohem více, než je jich."
Související
Muž, který rozvířil debatu o internetové bezpečnosti a dostal azyl v Rusku, oslaví čtyřicetiny
Snowden získal ruské občanství, příslušný dekret podepsal Putin
Edward Snowden , CIA , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
22. března 2026 21:02
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
22. března 2026 19:54
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
22. března 2026 19:19
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.
Zdroj: David Holub