Muž, který rozvířil debatu o internetové bezpečnosti a dostal azyl v Rusku, oslaví čtyřicetiny

Edward Snowden ve středu oslaví čtyřicáté narozeniny. Bývalý technický asistent Ústřední zpravodajské služby (CIA) je zodpovědný za jeden z největších úniků informací v historii Spojených států. V posledních čtyřech letech před činem pracoval v Národní bezpečnostní agentuře (NSA), dále spolupracoval například s technologickým gigantem Dell. 

Roku 2013 v kanceláři NSA na Havaji zkopíroval poslední ze sad dokumentů, které chtěl zveřejnit. Svému nadřízenému oznámil, že potřebuje na pár týdnů odejít z práce, aby se mohl léčit s epilepsií, o níž se dozvěděl po sérii záchvatů. „To není nic neobvyklého pro někoho, kdo posledních deset let pracoval ve světě tajných služeb,“ oznámil své přítelkyni.

Dne 20. května 2013 nastoupil na let do Hongkongu, kde od té doby zůstal. Věřil, že je to jedno z mála míst, které se bude bránit „diktátu americké vlády“, jak řekl. Server Guardian tehdy jeho příběh zveřejnil s tím, že se obává sledování – dveře hotelového pokoje obkládal polštáři, aby zabránil odposlechu; při zadávání hesel si před hlavu dával červenou kapuci, aby je nemohly odhalit skryté kamery. 

V Hongkongu předal novinářům desítky tisíc přísně tajných dokumentů a uprchl do Ruska, kde získal azyl. Podle něj je to jediná reálná možnost, jak se vyhnout vězení v USA. 

Když o svém příběhu hovořil o deset let později s týmž deníkem, tak popsal, že sledovací technologie užívané americkými a britskými zpravodajskými službami, které odhalil v roce 2013, už dnes vypadají jako dětská hra. Svého činu ani letos nijak nelituje, zmínil pozitivní změny. 

„Věřili jsme, že nás vláda nepodrazí. Ale oni to udělali. Věřili jsme technologickým společnostem, že nás nezneužijí. Ale ony to udělaly. To se bude opakovat, protože taková je povaha moci,“ popsal

Snowden nyní oceňuje několik změn, mezi nimi například široké využití end-to-end šifrování. Velkým technologickým firmám navíc moc na reputaci nepřidalo, když odhalil, že předávaly NSA osobní údaje uživatelů. „End-to-end šifrování bylo v roce 2013, kdy se to provalilo, pouhým snem. Obrovská část globálního internetového provozu cestovala elektronicky nahá. Nyní je to vzácný pohled,“ vylíčil. 

Zpravodajské služby USA a Velké Británie uznaly, že debata o ochraně soukromí, kterou Snowden vyvolal, byla přínosem. Přesto však převažují jím napáchané škody. Například britská rozvědka MI6 musela ukončit operace lidské rozvědky. Stěžují si na to, že Američané a Britové byli vykresleni coby zlovolní aktéři, zatímco se ignorovalo ruské a čínské chování na internetu. 

Související

Edward Snowden

Snowden získal ruské občanství, příslušný dekret podepsal Putin

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který před téměř deseti lety zveřejnil utajované informace o americké elektronické špionáži, získal ruské občanství. Patřičný dekret podepsal prezident Vladimir Putin, uvedly dnes tiskové agentury. Snowden zatím tuto zprávu veřejně nekomentoval.
Osobou, která deníku Guardian prozradila, že americké výzvědné úřady špehují ve velkém občany po celém světě, je Edward Snowden, devětadvacetiletý bývalý technický asistent v CIA a současný zaměstnanec zbrojovky Booz Allen Hamilton. Jeho poslední stopy vedou do čínského hotelu The Miro, odkud však zmizel. Některé aspekty nasvědčují tomu, že by mohl být čínským špiónem.

Američan Snowden chce získat ruské občanství

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který zveřejnil utajované informace o americké elektronické špionáži a nyní žije v ruském exilu, požádal o ruské občanství. Oznámil to dnes sám na twitteru.

Více souvisejících

Edward Snowden NSA (The National Security Agency) CIA

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy