Muž, který rozvířil debatu o internetové bezpečnosti a dostal azyl v Rusku, oslaví čtyřicetiny

Edward Snowden ve středu oslaví čtyřicáté narozeniny. Bývalý technický asistent Ústřední zpravodajské služby (CIA) je zodpovědný za jeden z největších úniků informací v historii Spojených států. V posledních čtyřech letech před činem pracoval v Národní bezpečnostní agentuře (NSA), dále spolupracoval například s technologickým gigantem Dell. 

Roku 2013 v kanceláři NSA na Havaji zkopíroval poslední ze sad dokumentů, které chtěl zveřejnit. Svému nadřízenému oznámil, že potřebuje na pár týdnů odejít z práce, aby se mohl léčit s epilepsií, o níž se dozvěděl po sérii záchvatů. „To není nic neobvyklého pro někoho, kdo posledních deset let pracoval ve světě tajných služeb,“ oznámil své přítelkyni.

Dne 20. května 2013 nastoupil na let do Hongkongu, kde od té doby zůstal. Věřil, že je to jedno z mála míst, které se bude bránit „diktátu americké vlády“, jak řekl. Server Guardian tehdy jeho příběh zveřejnil s tím, že se obává sledování – dveře hotelového pokoje obkládal polštáři, aby zabránil odposlechu; při zadávání hesel si před hlavu dával červenou kapuci, aby je nemohly odhalit skryté kamery. 

V Hongkongu předal novinářům desítky tisíc přísně tajných dokumentů a uprchl do Ruska, kde získal azyl. Podle něj je to jediná reálná možnost, jak se vyhnout vězení v USA. 

Když o svém příběhu hovořil o deset let později s týmž deníkem, tak popsal, že sledovací technologie užívané americkými a britskými zpravodajskými službami, které odhalil v roce 2013, už dnes vypadají jako dětská hra. Svého činu ani letos nijak nelituje, zmínil pozitivní změny. 

„Věřili jsme, že nás vláda nepodrazí. Ale oni to udělali. Věřili jsme technologickým společnostem, že nás nezneužijí. Ale ony to udělaly. To se bude opakovat, protože taková je povaha moci,“ popsal

Snowden nyní oceňuje několik změn, mezi nimi například široké využití end-to-end šifrování. Velkým technologickým firmám navíc moc na reputaci nepřidalo, když odhalil, že předávaly NSA osobní údaje uživatelů. „End-to-end šifrování bylo v roce 2013, kdy se to provalilo, pouhým snem. Obrovská část globálního internetového provozu cestovala elektronicky nahá. Nyní je to vzácný pohled,“ vylíčil. 

Zpravodajské služby USA a Velké Británie uznaly, že debata o ochraně soukromí, kterou Snowden vyvolal, byla přínosem. Přesto však převažují jím napáchané škody. Například britská rozvědka MI6 musela ukončit operace lidské rozvědky. Stěžují si na to, že Američané a Britové byli vykresleni coby zlovolní aktéři, zatímco se ignorovalo ruské a čínské chování na internetu. 

Související

Edward Snowden

Snowden získal ruské občanství, příslušný dekret podepsal Putin

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který před téměř deseti lety zveřejnil utajované informace o americké elektronické špionáži, získal ruské občanství. Patřičný dekret podepsal prezident Vladimir Putin, uvedly dnes tiskové agentury. Snowden zatím tuto zprávu veřejně nekomentoval.
Osobou, která deníku Guardian prozradila, že americké výzvědné úřady špehují ve velkém občany po celém světě, je Edward Snowden, devětadvacetiletý bývalý technický asistent v CIA a současný zaměstnanec zbrojovky Booz Allen Hamilton. Jeho poslední stopy vedou do čínského hotelu The Miro, odkud však zmizel. Některé aspekty nasvědčují tomu, že by mohl být čínským špiónem.

Američan Snowden chce získat ruské občanství

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který zveřejnil utajované informace o americké elektronické špionáži a nyní žije v ruském exilu, požádal o ruské občanství. Oznámil to dnes sám na twitteru.

Více souvisejících

Edward Snowden NSA (The National Security Agency) CIA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy