Dallas - Nejméně dva střelci zabili v Dallasu pět policistů a dalších sedm zranili. Střelba nastala během jinak poklidné čtvrteční demonstrace proti policejnímu násilí na černoších. Policie v souvislosti s incidentem zatkla tři lidi, z toho jednu ženu. Čtvrtý podezřelý se stále ještě nachází v podzemních garážích, kde střílí na policisty, kteří se s ním snaží vyjednávat.
Střelci pálili po policistech z vyvýšených míst v budovách. Dallaský policejní šéf David Brown řekl, že není jisté, zda se policistům podařilo zadržet všechny podezřelé. Člověk, který střílí v garážích, podle něj nespolupracuje a tvrdí, že chce zabít co nejvíce policistů a že ve městě umístil bomby. Motiv činu podle něj zatím není známý.
V Dallasu se stejně jako na dalších místech USA konaly demonstrace v souvislosti se zastřelením dvou černochů při policejních kontrolách v minulých dvou dnech. Protest byl podle televize CNN zcela poklidný až do chvíle, než se ozvaly první výstřely. K tomu došlo ve čtvrtek okolo 20:45 místního času (dnes 3:45 SELČ).
Jeden z útočníků se vzdal poté, co byl obklíčen v podzemních garážích v centru Dallasu. Policisté u něho zároveň zajistili podezřelý předmět, který prozkoumali pyrotechnici.
Fotogalerie: OBRAZEM: Připomínalo to spíš popravu, popisují svědci střelbu v DallasuJeden ze svědků střelby sdílel živě video z přestřelky mezi policisty a snipery. Právě živí přenos z postřelení a následná smrt černocha byla důvodem k ohromným protestům. Federální ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek zahájilo vyšetřování smrti černochů v Minnesotě a v Louisianě, kteří zemřeli při zásazích policie.
Zranění podlehl pátý policista
Pátý policista podlehl svým zraněním po čtvrteční střelbě během demonstrace proti policejnímu násilí na černoších v americkém Dallasu. Informovala o tom policie. Šest dalších strážců pořádku bylo při střelbě zraněno.
Podle agentury AP byla při střelba rovněž zraněna jedna civilistka, kterou útočník zasáhl do lýtka. Žena, která už se v nemocnici podrobila operaci, se podle svědkyně snažila po vypuknutí palby chránit své syny, se kterými přišla na demonstraci.
Zdroj: YouTubeFederální ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek zahájilo vyšetřování smrti černochů v Minnesotě a v Louisianě, kteří zemřeli při zásazích policie. V Minnesotě byl několika výstřely při běžné dopravní kontrole ve středu zabit Philand Castile, kterého policisté zastavili kvůli rozbitému světlu. K velkému pobouření veřejnosti přispělo živé video ze zásahu, které jeho přítelkyně umístila na facebook. Přístup policistů odsoudil minnesotský guvernér, který jej označil za rasistický.
V Louisianě o den dříve zemřel Alton Sterling, kterého policie kontrolovala na základě anonymního oznámení, že má u sebe zbraň.
Útok byl brutální, chladnokrevně naplánovaný a opovrženíhodný a nelze jej ničím ospravedlnit, řekl dnes americký prezident Barack Obama ve Varšavě, kde odpoledne začne summit Severoatlantické aliance.
Připomněl ale, že zatím nejsou známa všechna fakta o incidentu během demonstrace proti policejnímu násilí na černoších.
Šéf Bílého domu dodal, že již mluvil se starostou Dallasu, nabídl mu pomoc a vyjádřil soustrast. Obama je také přesvědčen, že pachatelé "nesmyslného" útoku stanou před americkým soudem.
Dallaská oblastní dopravní policie (DART) zveřejnila identitu jednoho ze zabitých policistů. Je jím Brent Thompson (†43), který k policii nastoupil v roce 2009. Jedná se o první smrt mezi příslušníky DARTu, který vznikl v roce 1989. DART také zveřejnil seznam zraněných policistů, jsou jimi Omar Cannon (44), Misty McBrideová (32 a Jesus Renata (39), všichni tři by měli být mimo ohrožení života.
Související
Nečekaná změna: O práci u policie v Dallasu je po smrti policistů velký zájem
Obama se poklonil památce policistů zabitých v Dallasu: Dali v sázku vlastní život
střelba na policisty v Dallasu (8.7.2016) , Policie USA
Aktuálně se děje
včera
Britská monarchie čelí nařčením z ochrany Andrewa. Ozvala se Epsteinova oběť
včera
Útočník z Havířova není schopen výslechu. Vyšetřování tragédie se komplikuje
včera
Dva lidé mohou skončit za mřížemi kvůli tragickému požáru restaurace v Mostě
včera
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
včera
Tragédie na okraji Prahy. Do pole spadlo letadlo, dva lidé zemřeli
včera
Výhled počasí až téměř do konce června. Maxima budou stoupat jen pozvolna
včera
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
včera
Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti
včera
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
včera
Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU
včera
Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje
včera
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
včera
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
včera
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
včera
Trump sprostě řval na Netanjahua
včera
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
včera
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
1. června 2026 22:02
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
1. června 2026 20:50
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
Český hydrometeorologický ústav zveřejnil oficiální vyhodnocení uplynulého dne, během kterého se na území České republiky vyskytla dvě potvrzená slabší tornáda. Ke vzniku těchto jevů včera přispěla zejména vyšší vlhkost v přízemní vrstvě atmosféry a především výraznější střih větru v hladině do jednoho kilometru, což vyjadřuje rozdíl v proudění vzduchu mezi zemí a touto výškou. Svou roli při vývoji situace sehrála pravděpodobně také vzájemná interakce s okolními bouřkami.
Zdroj: Libor Novák