Brasília – Senátoři dnes zahájili závěrečné jednání, které bude končit hlasováním o sesazení brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové. Jde o závěrečnou část procesu o definitivním odvolání prezidentky.
Odpůrci první ženy v čele Brazílie by měli podle předpokladů dát dohromady potřebnou dvoutřetinovou většinu hlasů pro její sesazení. O osudu prezidentky, která je viněna z manipulací s výsledky státního rozpočtu, by se podle médií mělo rozhodnout během nejbližších hodin.
Pokud bude Rousseffová definitivně sesazena, v úřadě ji nahradí její bývalý viceprezident Michel Temer, který bude hlavou státu do konce roku 2018. Temer je dočasně v čele země již od poloviny května, kdy byla prezidentka dočasně sesazena.
Předseda nejvyššího soudu Ricardo Lewandowski, který předsedal celému šestidennímu procesu takzvaného impeachmentu, dnes zahájil jednání, během kterého byla prezentována ústavní žaloba proti prezidentce.
Senátor prezidentčiny Strany pracujících (PT) Lindbergh Farias, který přišel s požadavkem, aby senátoři hlasovali dvakrát: poprvé o samotném sesazení prezidentky a podruhé o zákazu ucházet se osm let o volenou funkci, který je podle ústavy s impeachmentem spojen. Farias připomněl případ bývalého prezidenta Fernanda Collora de Mello, který byl podobně sesazen v roce 1992 a v jehož případě se o obou věcech hlasovalo odděleně.
Aby Rousseffová skutečně přišla o svou funkci, muselo by se pro vyslovit 54 senátorů z 81. Podle brazilských médií hodlá přinejmenším tento počet zákonodárců hlasovat pro sesazení političky, která je v čele největšího jihoamerického státu od roku 2011.
Související
O prezidentovi Brazílie rozhodne 2. kolo. Vede "Trump" Bolsonaro, volil v neprůstřelné vestě
Brazilský prezident uspěl u volebního soudu, čelí ještě mnohem vážnější kauze
Dilma Rousseffová , Brazílie , Michel Temer
Aktuálně se děje
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
včera
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
včera
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
včera
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
včera
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
včera
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
včera
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
včera
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
včera
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
včera
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
včera
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
včera
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
včera
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
včera
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
30. dubna 2026 21:31
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
Kanada se rozhodla k razantnímu kroku v boji proti hospodářské kriminalitě a plánuje zřídit novou, mocnou agenturu pro vyšetřování finančních zločinů. Tento posun přichází v době, kdy sousední Spojené státy pod administrativou Donalda Trumpa svůj přístup k potírání podvodů a praní špinavých peněz naopak oslabují.
Zdroj: Libor Novák