Washington - Donald Trump se v sobotu vyjádřil v tom smyslu, že hlasování 8. listopadu bude nespravedlivé a zmanipulované. Mike Pence, který kandiduje na viceprezidenta, se dnes pokusil výrok vysvětlit.
"Média šíří zcela falešná obvinění a hrubé lži ve snaze prosadit její (Hillary Clintonové) zvolení," řekl Trump v sobotu v reakci na sérii obvinění z nemravného chování, která proti němu vzneslo už několik žen.
"Volby jsou absolutně zmanipulované nečestnými a stranícími médii, která protlačují křiváckou Hillary, ale také na mnoha volebních místech. Smutné," napsal dnes Trump v sociální síti twitter. Republikánský kandidát, který dosud z údajného ovlivňování voleb vinil média, tak přímo zpochybnil americký volební systém.
Hlasovat o obsazení prezidentského postu se bude v USA 8. listopadu, ale několik týdnů už v mnoha amerických státech voliči odevzdávají hlasy předem - buď poštou nebo přímo ve volebních místnostech. Podle odhadů může této zákonem povolené možnosti využít třetina až polovina voličů.
Pence dnes v rozhovoru pro stanici NBC voličům slíbil, že oba politici výsledky voleb "rozhodně přijmou" jako vůli amerických občanů.
Dále řekl, že americká demokracie se vyznačuje tradicí pokojného předávání moci. Upozornil ale, že americké volby "jsou vždycky docela drsné". Také obvinil média ze "zjevného překrucování". Řekl, že právě toto překrucování je důvodem Trumpových výroků o manipulaci voleb.
Související
„Vítězství amerického lidu.“ Rozhodnutí soudu oslavují demokraté i republikáni
Bolton a Pence už mu nestojí po boku. Trumpův mírový návrh podrobili ostré kritice
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Složitá operace, která Hormuzský průliv nevyřeší. Obsazení ostrova Charg je Trumpův celoživotní sen
před 1 hodinou
Írán převáží uran v kontejnerech z Česka. Trump chce vyslat vojáky, aby jej zabavili
před 2 hodinami
Trump chce převzít kontrolu nad ostrovem Charg
před 3 hodinami
Počasí se o Velikonocích výrazně oteplí. Naměříme až 17 stupňů
včera
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
včera
Papež Lev se nezvykle ostře opřel do světových lídrů
včera
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
včera
Na pozemní invazi čekáme, jsme připraveni rozpoutat zkázu, vzkazuje Írán USA
včera
Kudy unikají citlivé informace z EU? Kremlu donáší německá AfD, obávají se politici
včera
Jurečka v televizi tvrdě kritizoval vládu. Klempíře označil za infantilního a neschopného ministra, který jen točí videa
včera
USA chtěly zabránit Íránu v zisku jaderné zbraně. Udělaly ale pravý opak, shodují se experti
včera
Největší demonstrace v historii USA? Na protestech No Kings vystoupilo proti Trumpovi osm milionů lidí
včera
Pentagon se připravuje na pozemní operaci v Íránu. Mohla by trvat měsíce
včera
Ukrajinská armáda zintenzivnila operace zaměřené na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Írán nečekal, že dokáže držet globální ekonomiku jako rukojmí. Na svůj mírový seznam přidal další položku
včera
Předpověď počasí na příští týden: V noci se do Česka vrátí mrazy
28. března 2026 21:17
V USA začínají mohutné protesty proti Trumpovi. Demonstruje se i v Evropě či za polárním kruhem
28. března 2026 20:10
Velrybu zaseklou na mělčině v Německu záchranáři po týdnu vysvobodili. Druhý den uvízla znovu
28. března 2026 18:59
Ulice zejí prázdnotou. Kanaďané kvůli Trumpovi masivně bojkotují americké obchody a služby
28. března 2026 17:48
Každý student se bude učit střílet. Lotyšsko kvůli Rusku zavádí povinný vojenský výcvik pro střední školy
Zatímco pozornost velké části světa se upírá k válce s Íránem, v pobaltských státech zůstávají oči pevně upřeny na východ. Lotyšsko, které sdílí stovky kilometrů hranic s Ruskem a jeho spojencem Běloruskem, nenechává nic náhodě. V zemi se stal realitou program, který by v mnoha jiných evropských státech vyvolal skandál: povinný vojenský výcvik pro všechny studenty středních škol.
Zdroj: Libor Novák