Washington - Kampaň před prezidentskými volbami ve Spojených státech vstoupila do samého vrcholu, demokratka Hillary Clintonová a její republikánský sok Donald Trump i dnes křižují napříč USA.
Na pomoc Clintonové, kterou aktuální průzkumy veřejného mínění favorizují, přispěchali i její manžel a někdejší prezident Bill Clinton či dcera Chelsea, v kampani ji podporuje i její někdejší rival ze stranických primárek Bernie Sanders.
Trump dnes podle svého programu navštíví Floridu, Severní Karolínu, Nevadu a Colorado, v neděli pak zamíří do Iowy, Wisconsinu a Pensylvánie, což jsou všechno státy, které podle předvolebních průzkumů ukazují na vyrovnané souboje. Tyto státy tak budou patřit k těm klíčovým, neboť o budoucím prezidentovi se rozhodne právě zde. Burcovat voliče Trumpovi pomáhá i jeho kandidát na viceprezidenta Mike Pence, který se o víkendu zastaví v Michiganu, Virginii, Floridě či v New Hampshire.
Nabitý program má i Clintonová, která se stejně jako její republikánský rival zaměřila na zatím nerozhodnuté státy. Dnes vystoupí na mítinku na Floridě, ale také v Pensylvánii, kde ji na pódiu podpoří zpěvačka Kate Perryová a zpěvák Stevie Wonder. Za Clintonovou se dnes postaví i zpěvák Jon Bon Jovi, který se zúčastní floridského předvolebního shromáždění Tima Kainea, demokratického kandidáta na viceprezidenta.
Clintonová se může opřít o podporu administrativy dosluhujícího demokratického prezidenta Baracka Obamy, který již v posledních dnech v rámci kampaně veřejně vystoupil. Viceprezident Joe Biden dnes promluví v Pensylvánii, Sanders v Iowě a Coloradu a Bill Clinton stejně jako Chelsea Clintonová v Severní Karolíně.
Kampaně obou táborů v samotném závěru nadále pokračují ve vzájemném očerňování a kritice. Clintonová i Trump jsou v tomto směru velmi aktivní především na internetu, kde sčítají a připomínají přešlapy protistrany.
Americká média nadále informují a rozebírají aféry kandidátů a různá obvinění proti nim. Agentura AP dnes informovala o tom, že Trumpova nynější žena Melania, původem Slovinka, v USA pracovala v 90. letech ještě před získáním příslušného povolení, tedy jen na turistické vízum.
Související
Největší demonstrace v historii USA? Na protestech No Kings vystoupilo proti Trumpovi osm milionů lidí
V USA začínají mohutné protesty proti Trumpovi. Demonstruje se i v Evropě či za polárním kruhem
Donald Trump , Hillary Clintonová , Volby USA
Aktuálně se děje
včera
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
včera
Papež Lev se nezvykle ostře opřel do světových lídrů
včera
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
včera
Na pozemní invazi čekáme, jsme připraveni rozpoutat zkázu, vzkazuje Írán USA
včera
Kudy unikají citlivé informace z EU? Kremlu donáší německá AfD, obávají se politici
včera
Jurečka v televizi tvrdě kritizoval vládu. Klempíře označil za infantilního a neschopného ministra, který jen točí videa
včera
USA chtěly zabránit Íránu v zisku jaderné zbraně. Udělaly ale pravý opak, shodují se experti
včera
Největší demonstrace v historii USA? Na protestech No Kings vystoupilo proti Trumpovi osm milionů lidí
včera
Pentagon se připravuje na pozemní operaci v Íránu. Mohla by trvat měsíce
včera
Ukrajinská armáda zintenzivnila operace zaměřené na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Írán nečekal, že dokáže držet globální ekonomiku jako rukojmí. Na svůj mírový seznam přidal další položku
včera
Předpověď počasí na příští týden: V noci se do Česka vrátí mrazy
28. března 2026 21:17
V USA začínají mohutné protesty proti Trumpovi. Demonstruje se i v Evropě či za polárním kruhem
28. března 2026 20:10
Velrybu zaseklou na mělčině v Německu záchranáři po týdnu vysvobodili. Druhý den uvízla znovu
28. března 2026 18:59
Ulice zejí prázdnotou. Kanaďané kvůli Trumpovi masivně bojkotují americké obchody a služby
28. března 2026 17:48
Každý student se bude učit střílet. Lotyšsko kvůli Rusku zavádí povinný vojenský výcvik pro střední školy
28. března 2026 16:39
Česko zůstane bez ochrany? Trump chce členům NATO neplnícím závazky sebrat právo na aktivaci článku 5
28. března 2026 15:21
Prezident USA zvažuje přejmenování Hormuzského průlivu na Trumpův průliv
28. března 2026 13:59
Kallasová se na schůzce G7 pohádala před ostatními ministry s Rubiem
28. března 2026 12:44
Rubio se rázně pustil do Zelenského. Obvinil ho ze lži
Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek ostře odmítl tvrzení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že by administrativa Donalda Trumpa nutila Kyjev k postoupení východního Donbasu Rusku. Podle Zelenského mělo být odevzdání tohoto průmyslového srdce Ukrajiny podmínkou pro získání amerických bezpečnostních záruk v rámci jakéhokoli plánu na příměří. Rubio však takové interpretace označil za nepravdivé.
Zdroj: Libor Novák