Praha/Washington – V některých amerických státech se budou přepočítávat hlasy, které voliči odevzdali jednotlivým prezidentským kandidátům. Jak podotýká komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland, letošní volby se už teď vyznačují některými prvenstvími. Budou také první, ve kterých bude po přepočítání hlasů odňato vítězství jednomu kandidátovi a přiřčeno jinému?
Přepočítávat se bude třeba ve Wisconsinu a některých okrscích v Pensylvánii. Možná také v Michiganu. Otázkou je, jestli se kvůli tomu něco změní. „Teoreticky to možné je, ale málo kdo to považuje za pravděpodobné. Sama možnost, že se tak stát může, však vyvolává silné vlnobití v celé společnosti. S myšlenkou, že volby budou nějak zmanipulovány ve prospěch Hillary Clintonové, si Donald Trump nebo někteří jeho příznivci pohrávali už před volbami," vysvětluje Fingerland a připomíná, že dokonce padla slova o tom, že svou prohru Trump neuzná.
Komentátor zároveň připomíná, že teď je paradoxně situace obrácená. „Proti správnosti spočtených hlasů se ozvala řada lidí, kteří mají pocit, že Donald Trump nedostal tolik hlasů, kolik volební komise zaznamenaly a spočetly. Jde přitom o hodně. Ve třech státech zvítězil Trump jen velmi těsně, přičemž podle pravidel získal hlasy všech volitelů příslušného státu," uvádí Fingerland.
Hlavní podněty pro přepočet hlasů přitom přišly hned ze dvou stran. „Jednou je skupina sto vědců, z velké části specialistů na kybernetickou bezpečnost, kteří poukázali na nedostatečné zabezpečení elektronických hlasovacích zařízení a na podezřelý fakt, že v okrscích, kde se hlasovalo elektronicky, má Donald Trump o sedm procent více hlasů než tam, kde se hlasovalo tradiční cestou. A vyzvali Clintonovou, aby se proti výsledkům postavila," vysvětluje komentátor.
Podle těchto expertů mohli do voleb zasáhnout hackeři, důkazy pro takové tvrzení však neexistují. „Prý ani nepočítají s tím, že přepočítání povede k přehodnocení celkového výsledku, jde prý o zachování důvěryhodnosti amerických voleb do budoucna, včetně lepšího zajištění elektronických systémů," vysvětluje Fingerland.
Velmi podobně přitom argumentuje také prezidentská kandidátka Strany zelených Jill Steinová, která skončila ve volbách čtvrtá. Právě z jejího podnětu by k přepočítávání ve Wisconsinu, Pensylvánii a možná i Michiganu mělo dojít. K ní se nakonec přidala také Clintonová – přestože nejprve váhala. „Pravděpodobně nepočítá s tím, že by tento proces k něčemu vedl nebo jej nechce zatížit tím, že by ho mohl Donald Trump označovat za pokus demokratů nedemokraticky zvrátit volební výsledky," myslí si komentátor.
Psali jsme:Demokratka si je podle Fingerlanda zřejmě vědoma, že existuje teoretická možnost, že by se po přepočtení změnil výsledek celých voleb. To by pak mohlo americkou společností otřást a ukázat se jako ještě destruktivnější, než Trumpovo prezidentství, ze kterého má řada lidí obavy.
Sám Trump přitom v posledních dnech udělal řadu kroků, kterými se pokouší urovnat některé konflikty, které vznikly během kampaně. „Udělal vstřícná gesta vůči té části americké společnosti, která ho nevolila, a také si vybral část spolupracovníků z řad republikánského establishmentu, proti kterému tolik brojil. Naději, že Trumpova image neřízené střely byla jen maskou pro účely kampaně, nakonec rozmetal sám Trump," posteskl si publicista.
Budoucí prezident Spojených států Trump o víkendu řekl, že v prezidentských volbách získal pro zvolení nejenom nezbytnou většinu volitelů, ale i většinu všech voličských hlasů, pokud by se odečetly miliony lidí, kteří volili nelegálně. Žádné důkazy však nepředložil. „Paradoxně to tedy byl on, kdo legitimnost listopadových voleb zpochybnil mnohem drtivěji než kdokoli z demokratů. Snad by to tedy měl být sám Trump, kdo pořádá o přepočítání," dodává Fingerland.
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Donald Trump , Hillary Clintonová , Volby USA
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák