Washington - Budoucí prezident USA Donald Trump dnes odsoudil obě tragické události, které otřásly světem. Vyjádřil se k zabití ruského velvyslance v Ankaře Andreje Karlova i k útoku na vánoční trh v Berlíně.
Vraždu diplomata označil za porušení pravidel civilizovaného pořádku, informovaly světové agentury. Pondělní útoky v Turecku, Švýcarsku a Německu ukázaly, že "civilizovaný svět musí změnit své uvažování", uvedla budoucí hlava Spojených států.
Psali jsme: ATENTÁT V TURECKU: "To je za Aleppo", křičel terorista. Střelec zabil ruského velvyslance v Ankaře Konec vztahů mezi Ruskem a Tureckem? Ptali jsme se bezpečnostního analytika, co bude dál V atentátu na ruského velvyslance může mít prsty Gülen. Turecko už prý tuto verzi prověřuje Rusko zuří kvůli smrti svého diplomata: Terorismus neprojde, vrazi budou potrestániVelvyslance Karlova zabil "radikální islamistický terorista", uvedl Trump v tiskové zprávě. Čin musí odsoudit celý svět, dodal republikán, který byl v pondělí podle amerických médií zvolen sborem volitelů 45. prezidentem USA. V prohlášení Trump vyjádřil také soustrast Karlovovým pozůstalým.
Atentát na ruského velvyslance se v Ankaře odehrál v galerii moderního umění, kde ruské velvyslanectví zahajovalo výstavu fotografií. Pachatel - turecký policista, který nebyl v době činu ve službě - zaútočil na diplomata během jeho projevu zezadu. Po útoku dal najevo, že šlo o mstu za ruské bombardování severosyrského města Halabu (Aleppa). Následně byl při přestřelce s policií zabit. Moskva uvedla, že incident považuje za teroristický čin.
Psali jsme: TERORISTICKÝ ÚTOK v Berlíně: Náklaďák vjel do davu lidí na vánočních trzích, zabil nejméně devět lidí OBRAZEM: Útok na vánoční trh v Berlíně, zemřelo devět lidí Děsivé svědectví z místa útoku: Lidé byli roztrháni. Policie žádá: Nevycházejte z domu Česko reaguje na útok v Berlíně: Chovanec oznámil zvýšení bezpečnostních opatřeníTrump dnes v prohlášení odsoudil také možný útok na vánoční trh v centru německé metropole. Teroristická organizace Islámský stát (IS) a další "islamističtí teroristé" podle něj neustále masakrují křesťany "jako součást svého světového džihádu". Na twitteru budoucí prezident USA uvedl, že útoky v Turecku, Švýcarsku a Německu ukazují, že "civilizovaný svět musí změnit své uvažování".
Související
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
Donald Trump , teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) , Atentát na ruského velvyslance v Turecku (19.12.2016)
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák