Lima - Peruánský exprezident Alberto Fujimori (78), který byl u moci v letech 1990 až 2000, si odpykává 25letý trest za porušování lidských práv a korupci. Nyní je vážně nemocný, a většina obyvatel jihoamerické země by mu dala milost.
Podle průzkumu provedeného soukromou společností Ipsos Perú by s milostí souhlasilo 59 procent dotázaných, proti je 38 procent. Tři procenta oslovených neuvedlo jasnou odpověď.
Fujimori, jenž má japonské kořeny, si udržuje příznivce hlavně ze dvou důvodů. Jednak vyvedl Peru z hospodářské krize a také ho zbavil levicových geril. Zároveň ale tvrdě zasáhl proti opozici.
Fujimoriho v roce 2009 poslal soud na 25 let do vězení za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití 25 lidí v roce 1991 a 1992. Odsouzen byl i za korupci či odposlechy politických oponentů. O milost žádal již v roce 2013, tehdejší prezident Ollanta Humala ji ale zamítl.
Fujimori, jenž trpí rakovinou jazyka, o milost požádal naposledy loni v červenci před nástupem nového prezidenta Pedra Pabla Kuczynského. Ten dal ale již najevo, že svému předchůdci nevyhoví. Nevyloučil ale, že si exprezident bude moci kvůli věku a zhoršujícímu se zdraví odsloužit trest v domácím vězení.
Související
Tragédie československé expedice. Před 55 lety zahynuli horolezci v Peru
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
Peru , milost prezidenta , Alberto Fujimori
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Zemřel legendární akční herec Chuck Norris
před 17 minutami
Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO
před 1 hodinou
Podezřelý požár v Pardubicích. Mohlo jít o terorismus, poprvé se ozval Babiš
před 1 hodinou
Trump zvažuje, co udělá s íránským ostrovem Charg. Ropa tudy proudí do světa
před 2 hodinami
Policie vyšetřuje požár v Pardubicích. Hlásí se k němu skupina hájící zájmy Palestinců
před 3 hodinami
Dubnové počasí. Teploty budou stoupat, naznačuje předpověď
před 4 hodinami
Pavel přes výhrady podepsal rozpočet. Zodpovídat se bude Babišova vláda
před 4 hodinami
Metro opět staví ve všech stanicích linky B. Českomoravská hlásí otevřeno
před 5 hodinami
Dánové počítali s americkou invazí do Grónska. Vojáci měli jasné rozkazy
před 6 hodinami
Tragédie v Prostějově. Jeden člověk nepřežil fyzické napadení
před 7 hodinami
Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl
před 8 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, pak se oteplí
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
Izraelský útok na íránská zařízení v plynovém poli South Pars představuje zásadní zlom v probíhajícím válečném konfliktu. Tato operace vyvolala zuřivou odvetu Teheránu, který následně zacílil na klíčovou energetickou infrastrukturu svých sousedů v Perském zálivu. Světové trhy, které již dříve ochromilo faktické uzavření Hormuzského průlivu, nyní čelí drtivému tlaku na dodávky ropy a zemního plynu.
Zdroj: Libor Novák