Mexiko City - Na mexický trh s pohonnými hmotami vstoupí americký ropný gigant Exxon Mobil, který investuje 300 milionů dolarů (7,1 miliardy Kč). Učiní tak v době, kdy mezi USA a Mexikem vládne napětí.
Společnost dnes uvedla, že se v zemi chystá otevřít v příštím roce čerpací stanici pod svou značkou a bude investovat do logistiky a marketingu.
Mexiko prošlo v roce 2013 reformou trhu s energiemi, která ukončila monopol státního podniku Pemex, jenž dříve ovládal vše od těžby ropy až po maloobchodní prodej. Podle Martina Proskeho z Exxon Mobilu představují nedávné mexické reformy pro firmu jedinečnou příležitost podílet se na uspokojování tamější stoupající poptávky po spolehlivých dodavatelích a kvalitních službách.
Exšéf Exxonu Rex Tillerson se stal americkým ministrem zahraničí. Vláda prezidenta Donalda Trumpa přitom chce znovu projednat Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), kterou Spojené státy podepsaly s Kanadou a právě s Mexikem. Mexiko a Kanada se tomu brání. Trump navíc hodlá na hranici mezi USA a Mexikem postavit zeď a chce, aby Mexiko její stavbu financovalo.
Mexiko láká také britského konkurenta Exxonu společnost BP. Tato firma již investovala do těžebních projektů v Mexickém zálivu, může jít až o stovky milionů dolarů. Chystá se proniknout i do maloobchodního prodeje a vytvořit partnerství s domácím Pemexem, když se jí nepodařilo s ním fúzovat.
Související
Trump sliboval miliardové investice do Venezuely. Ropné firmy se ale zdráhají
ExxonMobil žaluje EU, chce zarazit daň z mimořádných zisků. Tu chystá i Česko. Fialova vláda může čelit lavině žalob ze strany amerických bank a fondů
Exxon Mobil , USA (Spojené státy americké) , Mexiko , Rex Tillerson , Donald Trump , ropa
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Cílem útoku zřejmě měl být Trump. Střelec je vysoce vzdělaný, s úřady nespolupracuje
před 1 hodinou
40 let od Černobylu. Proč jedna katastrofa nevysvětluje rozpad SSSR
před 2 hodinami
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
před 3 hodinami
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
před 4 hodinami
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
před 5 hodinami
Jak mohlo dojít ke střelbě? Bezpečnostní opatření selhala, detektor kovu pípal, ale ochranku to nezajímalo
před 7 hodinami
Ze světa přichází první reakce na střelbu. Lídři útok odsoudili
před 7 hodinami
Chtěl střílet na Trumpovy úředníky. Útočníkem je jednatřicetiletý učitel, v pondělí jde před soud
před 8 hodinami
Ani nejlepší zabezpečení na světě nezastaví vyšinuté jedince s narušeným myšlením, řekl Trump po střelbě
před 8 hodinami
Na akci Bílého domu se poblíž Trumpa střílelo. Prezidenta evakuovali
před 10 hodinami
Počasí příští týden: V noci může ještě mrznout, pak dorazí téměř letní teploty
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
včera
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
včera
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
včera
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
včera
Přibyl přijal funkci arcibiskupa. Mezi hosty nechyběl prezident a politici
V pražské katedrále svatého Víta na Pražském hradě se v sobotu dopoledne odehrála historická událost, která přilákala stovky významných hostů. Slavnostní liturgie, zahájená v jedenáct hodin, se stala dějištěm uvedení do úřadu nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla. Celý obřad provázela vznešená atmosféra podtržená zvukem největšího českého zvonu Zikmunda.
Zdroj: Libor Novák