Washington - Republikánský plán na reformu Obamacare by byl výhodný pro mladé a zdravé Američany, chudé a nemocné by poškodil. Omezuje totiž státní subvence pro program Medicaid zaměřený na podporu sociálně slabých Američanů.
Nahradit program zdravotního pojištění zavedený exprezidentem Barackem Obamou bylo jedním z hlavních bodů kampaně jeho nástupce Donalda Trumpa. Návrh na republikánskou verzi pojištění v květnu prošel Sněmovnou reprezentantů, Senát o něm ale zatím nehlasoval. Podle amerických médií nemají republikáni v horní sněmovně k prosazení návrhu dost hlasů.
Republikánský návrh omezuje státní subvence na podporu sociálně slabých. Mladým příslušníkům střední vrstvy by nabídl víc pojistných možností. Pobídl by také americké zaměstnavatele, aby přestali zdravotní pojištění platit svým zaměstnancům. Jde o velké množství lidí, protože úhradu pojištění jako zaměstnanecký benefit využívá 170 milionů Američanů.
V americkém systému ve velké většině nehradí poplatky zdravotního pojištění zaměstnanec, ale zaměstnavatel. Jeho náklady pojištění objektivně zvyšuje, což se promítá do ceny konečné produkce. Protože v ostatních západních zemích podobný systém neexistuje, jsou americké výrobky a služby v mezinárodní soutěži cenově znevýhodněny.
Vysoké pojistné musejí hradit zejména podniky hutního a automobilového průmyslu USA, kde tradičně působí silné odborové organizace. Zdražování výroby vinou tohoto systému vedlo k omezení konkurenceschopnosti a nakonec v posledních desetiletích i k faktickému úpadku těchto odvětví v USA.
Pokud by Kongres zavedená pravidla změnil a přinutil zaměstnance postarat se o vlastní zdravotní pojištění, mnozí z nich by na úhradu poplatků neměli dost peněz. Tuto situaci by zákonodárci museli podle amerických expertů nějakým způsobem řešit. Prakticky jediným možným způsobem jsou daňové úlevy individuálních pojištěnců.
Související
Trumpova vláda žádá soud o zneplatnění Obamacare, o zdravotní péči by přišly miliony lidí
Tajemství Trumpa? Prezident uzavřel nebezpečnou tichou dohodu, varuje profesor
Obamacare , USA (Spojené státy americké) , zdravotní pojištění , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 2 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 2 hodinami
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 3 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 3 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 4 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 5 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 6 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 7 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 9 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 10 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 10 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 11 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 12 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 13 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 14 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.
Zdroj: Libor Novák