Tajemství Trumpa? Prezident uzavřel nebezpečnou tichou dohodu, varuje profesor

NÁZOR - Mnoho lidí zapomnělo, že Donald Trump coby prezidentský kandidát v roce 2016 sliboval, že bude "jiným" republikánem, konstatuje profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii připomíná, že Trump tvrdil, že na rozdíl od hlavního proudu strany chce zvýšit daně bohatým a nehodlá omezovat sociální a zdravotní programy, na kterých závisejí běžní Američané.

Robin Hood naruby

Trump podle ekonoma také slíbil velké investice do modernizace americké infrastruktury. "Lhal," nebere si servítky Krugman. Podotýká, že hlavním legislativním úspěchem současného amerického prezidenta je daňový zákon z roku 2017, který je standardně republikánský, jelikož přinesl velké snížení daní velkým korporacím a daňové úlevy, ze kterých v drtivé většině případů těží bohatí.  

Jediným nekonvenčním aspektem tohoto zákona jsou různé daňové skuliny, například benefity pro investory v "rozvíjejících se zónách", které mají pomoci chudším komunitám, ale ve skutečnosti obohacují miliardáře z řad realitních developerů, upozorňuje profesor. Dodává, že Trump také málem schválil zdravotní "reformu", která by výrazně omezila veřejnou zdravotní péči a zrušila ochranu osob s predispozicemi k vážným onemocněním, čímž by odepřela zdravotní pojištění více než 30 milionům Američanů.  

Trumpova administrativa také neprosadila žádný zákon o renovaci infrastruktury a její opakované ohlašování "infrastrukturního týdne" se stalo doslova vtipem, deklaruje laureát Nobelovy ceny. Podotýká, že stále se vede hluboká diskuze o posledním návrhu rozpočtu, který Trump představil v pondělí, ale ten nikterak neskrývá, že stejně jako ty předchozí převrací postoj Robina Hooda, když bere chudým a středním vrstvám a dává bohatým.

"Jinými slovy, praktický Trump, opak předstírajícího Trumpa, ukázal, že je každým coulem oddaný ekonomice stékání (tezi, že z dalšího bohatnutí bohatých profitují i chudí, pozn. redaktora), jako jsou republikáni v Kongresu po desetiletí," píše ekonom. Konstatuje, že časté tvrzení, že Trump ovládl Republikánskou stranu, platí jen v otázkách vlády práva a charakteru demokracie, ale v domácí politice naopak Republikánská strana ovládla Trumpa.  

Jediný rozdíl mezi trumpismem a návrhy republikána Paula Ryana spočívá v tom, že Trumpova administrativa rezignovala na veškerá tvrzení, že se zajímá o federální dluh a navýšila deficit z necelých 600 miliard dolarů na více než bilion, tvrdí Krugman. Připomíná, že Ryan kdysi označoval zadlužení jako "existenční hrozbu", zatímco Trumpův viceprezident Mike Pence nedávno prohlásil, že rostoucí deficit není problém, pokud pomáhá zrychlovat ekonomický růst.

Dobré zprávy o americké ekonomice z posledních let - které sice ovšem až tak dobré, jak Trump tvrdí - odrážení realitu toho, že po úsporných opatřeních Trumpova předchůdce Baracka Obamy se nyní republikánská administrativa uchýlila k deficitnímu rozpočtovému utrácení, upozorňuje nobelista. Podotýká, že Trump je sice ochotný sestavovat rozpočty s deficitem přes bilion dolarů, aby poskytl korporacím a bohatým nižší daně, zároveň je ale spolu se zbytkem své strany odhodlán zkomplikovat život těm méně šťastným.

Trump se o politiku nezajímá

Velký plán na zrušení Obamovy zdravotní reformy sice nevyšel, ale Trumpova administrativa podporuje žalobu na neústavnost zákona o dostupné zdravotní péči, připomíná Krugman. Dodává, že administrativa rovněž podporuje například pracovní povinnost u lidí pobírajících potravinové lístky a blokuje granty, které by dále zlevnily zdravotní pojištění.

"Proč se však z Trumpa stal tak konvenční republikán?" táže se profesor. Domnívá se, že Trump se ve skutečnosti o politiku - vyjma protekcionalismu - příliš nezajímá a nepochybně nechová empatii vůči méně bohatým Američanům, pokud vůbec k někomu, a tak s radostí učinil tichou dohodu s republikánským establishmentem, která mu výměnou za prosazování běžné republikánské politiky umožňuje zneužívat pravomoci úřadu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trump se tak o ortodoxních konzervativců liší pouze v obchodních válkách, upozorňuje expert. Pokládá tedy otázky, proč se Trump stal samozvaným celníkem. Možnou odpověď vidí v tom, že Trump chce do USA vrátit výrobu. Pokud by však toto bylo motivem, pak prezident neuspěl, tvrdí ekonom. Připomíná, že nehledě na obecně silnou ekonomiku je ve Spojených státech očekávána výrobní recese a odhady centrální banky naznačují, že Trumpova cla, která zvyšují firemní náklady, ve skutečnosti výrobu omezují.

Krugman soudí, že Trumpova obchodní politika není motivována ani tak jasnými cíli, ale snahou vypadat jako tvrdý vyjednavač. A jelikož se republikánskému establishmentu podařilo zamezit zásadním změnám v dohodě NAFTA, které by měly velmi špatný dopad na byznys - Trump v zásadě vzal existující dohodu a dal jí své jméno -, je ochoten tolerovat prezidentovy výstřelky v jiných, méně nebezpečných oblastech, míní odborník.

Otázka nyní zní, zda Trump zaplatí za porušení svých slibů, konstatuje nositel Nobelovy ceny. Připomíná, že demokraté ovládli v roce 2018 sněmovnu reprezentantů především kvůli odporu veřejnosti vůči jeho pokusům zrušit Obamovu zdravotní reformu, ale nyní existuje nebezpečí, že demokraté z dalších voleb učiní referendum o mnohem ambicióznějších myšlenkách, jako zdravotním pojištění pro všechny, u kterých je pravděpodobnost realizace mnohem nižší než možnost, že prezidentova snaha povede k rozložení sociálních programů, které mají běžní Američané rádi.     

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Ekonomika Obamacare

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy