Sonické zbraně: Dříve hudba budoucnosti, dnes kosí americké diplomaty

Havana - Před několika týdny Spojený státy zveřejnily, že několik amerických diplomatů na Kubě, se stalo obětí "blíže neupřesněných incidentů". Útoky začaly minulý podzim a několik velvyslanců nyní trpí fyzickými příznaky. Mezi postiženými jsou i kanadští reprezentanti.

Symptomy zahrnují ztrátu sluchu, bolesti hlavy nebo neschopnost udržet rovnováhu. Několik diplomatů i s rodinami museli být hospitalizováni, někteří si následky nejspíš ponesou do konce života.Reportéři z CBS oznámili, že lékařské záznamy naznačují možnost sonického útoku. Agentura Associated Press po několika týdnech vyšetřování dospěla k závěru, že diplomaté byli napadeni pokročilou sonickou zbraní, která fungovala mimo rozsah slyšitelného zvuku a byla nasazena buď uvnitř, nebo mimo jejich bydliště.

Koncept akustických zbraní není žádným sci-fi. Státy je vyvíjejí už dlouho a nasazeny byly už i v České republice - v březnu použili policisté zvukové dělo k rozehnání násilných potyček mezi fanoušky Baníku a Opavy. Zvuk, který vydává, je tak nesnesitelný pro ucho, že lidé raději utíkají.CNN ve své reportáží uvádí, že některé případy byly doprovázeny slyšitelnými zvuky připomínající bzučení malých brouků nebo jemné škrábání kovem po podlaze. Zároveň CNN také uvádí, že "sofistikovanost útoku přivádí americké úředníky k podezření, že je zapojená i třetí země. Možná jako pomsta USA a Kanadě, nebo se snaží rozostřit vztahy obou zemí s Kubou.

Související

Kuba

Záhada akustických útoků na diplomaty vyřešena? Vědci našli viníka, tohle nikdo nečekal

Záhadné zvuky v domech amerických diplomatů v Havaně, které v roce 2017 Washington označil za akustické útoky na občany USA, způsobili cvrčci. Tvrdí to v nejnovější studii dva vědci z univerzit v Kalifornii a britském Lincolnu, kteří analyzovali nahrávku pořízenou diplomaty na Kubě. Vědci nicméně nevyloučili, že se diplomati mohli stát terčem jiných útoků, po nichž si stěžovali na zdravotní potíže.

Více souvisejících

akustický útok na Kubě Kuba zbraně sluch Kanada USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

České florbalistky vybojovaly první cenný kov z MS od roku 2011. Ze Singapuru si odvážejí bronz

České florbalistky živily až do poslední chvíle šance na postup do finále a boj o tu nejcennější medaili na letošním světovém šampionátu v Singapuru. Nakonec si z něj odvezly jiný cenný kov, a to bronz, když v neděli uspěly v boji o třetí místo se Švýcarkami, nad kterými vyhrály 5:4.

Zdroj: David Holub

Další zprávy