Mexiko - Počet obětí úterního zemětřesení v Mexiku vzrostl na 245. V metropoli dosáhl počet mrtvých 115, tedy o 15 víc než v předchozí bilanci. Podle agentury Reuters bylo na 1900 lidí zraněno. Dosud bylo z trosek vyproštěno přes 50 lidí. Záchranářům komplikuje práci déšť. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto vyhlásil tři dny národního smutku.
Pršet začalo ve středu večer místního času (po půlnoci SELČ) v metropoli Mexiko, kde pokračuje úsilí mimo jiné o záchranu až pěti dětí v Rébsamenově škole. Dobrovolníci se snaží zakrýt elektrické vedení a světla, jimiž si záchranáři svítí na odklízení trosek. Pod nimi by mělo být asi pět lidí, což zjistily přístroje měřící tělesnou teplotu a pohyb. Na místě je na 500 záchranářů.
Záchranáři pod vedením námořnictva pracovali podle Reuters i dnes nad ránem například na záchraně 12leté dívky. Agentura AFP zase informuje o snahách vyprostit sedmiletou dívku. "Žádný člověk si nedokáže představit mou bolest," řekla její matka Adriana Fargová.
Ministerstvo školství oznámilo, že jen v metropoli utrpělo při zemětřesení větší či menší škody na 224 škol, z toho 16 je poškozeno vážně. Škola pojmenovaná po reformátorovi mexického školství Enrique Rébsamenovi je jedinou školou v metropoli, která se při otřesech zřítila a v níž zahynuli lidé. Ministr školství Aurelio Nuňo oznámil, že školy v metropoli, státě Puebla a Tlaxcala zůstanou zavřeny do pondělka.
Mexický starosta Mancera informoval, že ze zřícené kancelářské budovy byli téměř 36 hodin po zemětřesení vyproštěni tři živí lidé: dvě ženy a muž.
Na pomoc záchranářům už vyrazili například hasiči a specialisté se psy z Chile a Panamy, záchranné týmy vysílá také Brazílie či Ekvádor.
Související
Co stojí na pozadí smrtícího zemětřesení v Mexiku? Skandál
Mexiko pobouřil případ znásilnění dobrovolnice, počet obětí zemětřesení dál roste
zemětřesení v Mexiku (19.9.2017) , Mexiko , Zemětřesení
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
před 2 hodinami
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 3 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 4 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 6 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
Americký prezident Donald Trump ostře zkritizoval Severoatlantickou alianci a označil stávající úroveň americké podpory za naprosto absurdní. Tento výrok přichází necelý týden před klíčovým summitem NATO, který se má uskutečnit v turecké Ankaře. Podle šéfa Bílého domu je spojenectví s evropskými partnery jednostranné a postrádá jakoukoli reciprocitu.
Zdroj: Libor Novák