Co stojí na pozadí smrtícího zemětřesení v Mexiku? Skandál

Mexiko - Zemětřesení z 19. září v Mexiku zabilo 225 lidí a poškodilo tisíce budov v hlavním městě země. Podle britského deníku The Guardian by však následky nebyly tak tragické, pokud by úřady důkladně vymáhaly konstrukční normy a reagovaly na upozornění občanů.

Mnohé z budov zničených zemětřesením byly předmětem oficiálních stížností jejich obyvatel, napsal britský list. Jen loni obdržel úřad zodpovědný za bezpečnost budov a životní prostředí (PAOT) 1271 podnětů popisujících porušování pravidel územního plánování. Za poslední čtyři roky se takových případů vyskytlo téměř 6000, přičemž ještě před patnácti lety podávali obyvatelé mexické metropole stížností desítky ročně.

Podle The Guardian ničivosti posledního zemětřesení pomohl developerský boom, který město v posledních letech zažívá. Nečekaně vážně byly při zářijových otřesech zasaženy nové nebo čerstvě zrekonstruované objekty. The Guardian dále poukazuje na skutečnost, že kontrolní úřad PAOT je de facto bezzubý, takže přestože jeho pracovníci stížnosti prošetřují, předpisy dodržovány nejsou. "Varujeme před nebezpečím hrozícím obyvatelstvu, ale naše doporučení nejsou právně závazná a další orgány se jimi neřídí pokaždé," řekl mluvčí PAOT Francisco Calderón Cordova.

Něco takového se stalo i Marii Olivaresové. V roce 2013 se nastěhovala do bytu v centru Mexika a po zemětřesení v květnu následujícího roku upozornila úřady na praskliny ve zdech. Celý dům se prý "nakláněl dozadu". Inspektoři při prohlídce problémy zdokumentovali a zjistili potřebu okamžitých oprav. Rezidenty však o svém posudku neinformovali a žádné opravy provedeny nebyly. Minulý měsíc se budova zřítila a jedna z Mariiných sousedek při tom zahynula.

"Mnohé další příběhy dokládají tentýž vzorec. I ve čtvrtích Benito Juárez a Cuauhtémoc spadly budovy, na které si obyvatelé stěžovali," napsal The Guardian. Místní aktivisté prý poukazují na to, že stavební společnosti často obcházejí regulace a úřady města ignorují nespokojenost občanů.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Mexiko zemětřesení v Mexiku zemětřesení v Mexiku (19.9.2017) Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 45 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 8 hodinami

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje, zákazu navzdory

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje v množství, které pravděpodobně přesahuje limit stanovený Radou bezpečnosti OSN. Uvedl to mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy